NASA değil SCADA

s875929İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, su dağıtım ağını tek merkezden yönettiği SCADA biriminin kapılarını açtı. 11 ilçedeki su kaynaklarını 7 gün 24 saat kontrol eden merkezin, 18.2 milyon liralık yatırımla yenilenerek izlediği alanı yaklaşık 6 kat büyüteceği açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Halkapınar Su Fabrikası’nda 1999 yılından bu yana işlettiği mevcut SCADA sistemini hem modernize ediyor hem de Aliağa’dan Selçuk’a kadar 21 ilçeyi kapsayacak şekilde genişletiyor. Daha önce 937 km²’lik alanda içme suyu kaynaklarını 7 gün 24 saat tek merkezden kontrol eden İZSU, bu projeyle birlikte izlediği alanı yaklaşık 6 kat büyüterek 5 bin 400 km²’ye çıkarmış olacak. 18 milyon 250 bin liraya mal olacak çalışmalar 2015 yılı Ocak ayında tamamlandığında, 21 ilçedeki 331 adet derin kuyu, 142 adet pompaj tesisi, 161 adet depo, 780 adet pompa ve 220 adet vana ile Görece, Ürkmez, Balçova Gördes ve Güzelhisar barajları bir merkezden izlenip denetlenebilir hale gelecek.
Merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Şu ana kadar SCADA merkezi yenilendi. 11 ilçe yeni sistem üzerinden izlenmeye başlandı. Saha çalışmaları tamamlandığında Aliağa, Menemen, Foça, Kemalpaşa, Bayındır, Torbalı, Selçuk, Menderes, Seferihisar ve Urla sisteme ilave edilerek izlenebilecek” diye konuştu.
Sistem sayesinde, Manisa Nuriye beldesi de dahil geniş bir alan üzerinde şebekeyi denetleyebildiklerini söyleyen İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri şöyle devam etti:
“Sınırların genişlemesi ile birlikte su dağıtım ağımız da büyüdü. Su trafiğinin izlenmesi ve kontrol edilmesi için en verimli yöntem olan SCADA sistemini genişletme ihtiyacı duyduk. Sistem bize etkin kontrol, dinamik işletme, bilgi paylaşımı, enerji ve personel tasarrufu sağlayacak. Bütünşehir Yasası ile ilave edilen 9 ilçenin su alt yapısını da devraldığımızda gerekli çalışmaları yaparak sisteme almamız mümkün olacak”.

Bir Cevap Yazın