Yaşar Aksoy’un son kitabı “Dokuz Eylül Vapuru” yayınlandı…

(Tarihe karışan bir vapur kitapta yaşayacak)

“Dokuz Eylül Vapuru” toplu şiirler kitabı, Yaşar Aksoy’un 1974 – 2014 yılları arasında tam 40 yıllık bir dönem içinde kaleme aldığı sekiz şiir kitabının 664 sayfalık bir güldestesini oluşturmakta. Bu güldestede Yaşar Aksoy’un bir ömre sığdırdığı şiirleri yer alıyor.
Yurtseverlik bağlamında tarih ve kültürü araştıran, şehir sevgisi ve kent kültürü bağlamında gazetecilik mesleğini sürdüren Yaşar Aksoy, şiir serüvenine 1970’li yıllarda başladı. Bir çok dergide ve şiir eyleminde göründü. Uzun yıllar boyunca şiir yarışmaları ve şiir matineleri düzenledi. Kocatepe isimli bir şiir dergisi yayınladı. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Şiirleri, Anıtkabir Destanı, Meserret Serçesi , Siyah Şarkılar, İzmir Şiirleri, Alsancak Gezisi ve Şiirleri, Paristanbul, Rezistans (Direniş Şiirleri) isimli şiir kitapları yayınlandı.
Yaşar Aksoy şiiri, aşk, şehir ve direniş temaları üzerine kurulu duyarlı, açık, sade, sıradan insanın duygulanabileceği bir naif şiirdir.
“Dokuz Eylül Vapuru” toplu şiir kitabı, Yaşar Aksoy’un bir ömre sığdırdığı şiirlerini kapsadığı gibi, onun ısrarlı ve duyarlı yurtseverlik bildirilerini sunuyor, aynı zamanda şiirsel bir İzmir belgesi ortaya koyuyor.
Bazen hüzünlü ve isyankar, bazen muzip bir üsluba bürünen bu şiir, şairin yaşamının belgeselidir sanki…
Yine, hayatı boyunca Karşıyaka’dan Pasaport’a gazeteye işine giderken bindiği Dokuz Eylül Vapuru’na bir vefadır bu kitabın ismi bir bakıma..
Çünkü Alaybey Tersanesi’nde kardeşi Alaybey vapuru ile birlikte imal edilip 1976 tarihinde denize indirilen ve yaşamı boyunca yalnızca İzmir’e hizmet eden Dokuz Eylül Vapuru, son seferini 3 Ocak 2013 günü yapmış ve körfezdeki o güzelim silueti ne yazık ki kaybolmuştur. İzmir’e özel mimariye sahip, ön ve arka balkonları imbata apaçık olan bu kuğu imgeli gemi, böylece artık bu kitapta yaşayacaktır…
Yaşar Aksoy, tüm gençliğinin geçtiği bu vapurun güvertesinde, salonlarında, alt kamaralarında şiirlerini karalamıştı…
Bu kitap, bir şehrin ve onun yazarının yaşam özeti olduğu gibi, aslında bir gemidir aynı zamanda… Yaşar Aksoy yeni kitabını Alsancak Sevinç Pastanesi’nde ve 19 Nisan’da başlayacak olan TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda Etki Yayınevi standında imzalayacak.

“Dokuz Eylül Vapuru” kitabı, İzmir’de Etki Yayınevi’nde (0232.4820900), Alsancak Tevfik Fikret Lisesi altındaki Kelepir Kitabevi’nde (0232.4220301), İstanbul’da Beyoğlu ve Şişli’deki Pandora Kitabevi’nde (0212.2433503) kitapseverlere sunuldu.

Bir Cevap Yazın