Bu seri kaçmaz!

s656866Büyükşehir Belediyesi’nin Yeniden Sinematek gösterimlerinde sıra ‘Sinemada Mimari Dokunuşlar’ temasına geldi. İlk film, 1927 yılında çekilmesine rağmen hala çok konuşulan ünlü bir bilim kurgu, Metropolis. 4 filmlik seride birbirinden ünlü oyuncu ve yönetmenler var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kültür sanat hayatına renk katan ‘Yeniden Sinematek’ gösterimlerine devam ediyor. Dünya sinemasına damga vuran kült filmleri seyirciyle ücretsiz olarak buluşturan gösterimler Kültürpark İzmir Sanat’ta saat 20.00’de gerçekleşecek. ‘Sinemada Mimari Dokunuşlar’ temalı filmler ve gösterim tarihleri şöyle:

Sinematek kapsamında, 28 Mart 2014 Cuma günü ‘Metropolis’ adlı film gösterilecek. Ünlü yönetmen Fritz Lang’in yönettiği filmin senaryosu Lang ve eşi Thea von Harbou’ya ait. Brigitte Helm, Alfred Abel ve Gustav Fröhlich’in başrollerde oynağı sessiz film 1927 yapımı. Film, sadece döneminin değil tüm zamanların en nitelikli bilim kurgu yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. Gelecek zamanda geçen filmde, insanlar yer altında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf olarak ikiye ayrılmıştır. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, bir aşktan yola çıkarak uzlaştırmaya çalışır. Film, çekildiği döneme göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımına sahip olması nedeniyle daha sonra çekilen bütün bilim kurgu filmlerini etkiledi.

4 Nisan 2014 Cuma günü ise ‘Alphaville’ adlı film perdeye yansıyacak. Jean-Luc Godard, filmin hem yönetmeni hem de senaristi. 1965 yapımı filmin başrollerinde Eddie Constantine, Anna Karina ve Akim Tamiroff yer alıyor. Sinemada Yeni Dalga Akımı’nın öncülerinden olan Godard, karanlık film atmosferiyle tüm özel efektlerden arınmış deneysel bir bilim kurgu olan bir kara filme imza atıyor.

The Party (Tatlı Budala) adlı filmin gösterim tarihi ise 18 Nisan 2014 Cuma. Peter Sellers, Claudine Longet, Natalia Borisova gibi oyuncuların yer aldığı komedi filminin yönetmeni, aynı zamanda senaryosunu yazan Blake Edwards. Hemen hemen tek bir mekanda geçen filmde; saf, iyi niyetli başrol oyuncusu ile makineleşmiş refah ülkesinin varlıklı, üst sınıftan insanları arasındaki zıtlıkların çatışmasından doğan güldürü öğeleri ustaca kullanılmış. Filmin önemli bir özelliği de büyük bölümünün doğaçlama olarak çekilmesi.

25 Nisan 2014 Cuma günü ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un ‘Rear Window’ (Arka Pencere) adlı filmi gösterilecek. Cornell Woolrich ve John Michael Hayes’in senaryosuna imza attığı film, türünün başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Başrollerinde James Stewart, Grace Kelly ve Wendell Corey’in yer aldığı, 4 dalda Oscar’a aday olan film; Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ‘kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler’ arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunuyor.

Bir Cevap Yazın