YALINAYAKLI DIVA CESARIA EVORA “MAE CARINHOSA” ALBÜMÜYLE YENİDEN KALPLERİMİZDE!

CESARIA EVORA 2 PrintYokluklar içinden gelerek yükselen, dünya müziğinin en büyük yıldızlarından Cesaria Evora aramızdan ayrıldıktan sonra da yeniden birbirinden güzel kayıtlarla Türkiye’deki hayranları ile buluşuyor. Duygu yüklü şarkıları ile bir efsane haline gelen sanatçı 17 Aralık 2011’de aramızdan ayrıldıktan kısa bir süre sonra hiç yayınlanmamış 13 şarkıyla hazırlanan yepyeni bir albümle karşımıza çıkıyor. “Mae Carinhosa (Anne Şefkati)” Cesaria Evora’yı Türkiye ile tanıştıran ve yıllarca konserlerini yapan Pasion Turca etiketiyle yayınlanıyor ve albümün dağıtımını EMI Müzik Türkiye üstleniyor. “Her zamanki gibi son derece parlak müzisyenlerinin eşlik ettiği Cesaria’nın sesi bizleri bambaşka bir nostalji yolculuğuna daha götürüyor, sanki hala bizimleymiş gibi…”

“Mãe Carinhosa (Anne Şefkati)” divanın en sevdiği tüm şarkı yazarlarının şarkılarını içeriyor. Albümde Teofilo Chantre (Mãe Carinhosa ‘da hem coladera, hem de Latin ritimleriyle yer alıyor), B. Leza (ayrı ayrı morna şarkılar Dor di Sodade ve Talves ile ), Manuel de Novas, Gregorio Gonçalves ve Nando da Cruz ise ( ünlü Petit Pays – Little Country şarkısının yazarı) Tchon de França (Land of France) ve Esperança şarkılarıyla, Manu Dibango ile bir marimba ile bulunuyor. Albüm ayrıca İspanyolca bir bolero Dos Palavras ile sürpriz yapıyor ki şarkı ilk olarak 1962 senesinde Meksika’da Los Bribones (The Rascals) tarafından yorumlanmış. Cesaria Evora bu şarkıyı Mindelo koyunda barlarda şarkılar söylediği zamanlarda koyda demir atan İspanyol gemilerindeki mürettebata keyif versin diye söylermiş.

“Mãe Carinhosa” albümü 1997 senesindeki “Cabo Verde” albümünün kayıt döneminden (Quem tem Ódio gibi Frank Cavaquinho‘ya ait bir karnaval şarkısından) 2005 senesinin “Rogamar » kayıtlarına kadar yayınlanmamış harika şarkılar içeriyor. Bu şarkılardan biri ise Yeşil Burun’lu şarkıcıların Cesaria’dan da önceleri hep söyledikleri Cme Catchorr’ın kaleminden çıkan Manuel de Novas isimli klasik şarkısı.

Bir Cevap Yazın