İZMİR’Lİ ÖĞRENCİLER ABORJİNLERLE 1 GÜN YAŞAYABİLMEYİ HAYAL EDİYOR

Emre Berk 2Algı stratejisti ve Koç Üniversitesi Öğretim görevlisi Semih Yalman tarafından, hayal kurmaya teşvik eden, gençlere yönelik olarak üniversite öğrencileri ile birlikte tasarlanan “Dreamstalk” hayal etkinliği 19 Mart, Çarşamba günü İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Hayallerin paylaşıldığı etkinlikte, n11.com Güven Yönetim Merkezi Müdürü Avukat Emre Berk, hayaller ve gerçekleşme süreçleri üzerine öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Yoğun ilginin gösterildiği etkinlikte n11.com, gençlerin hayallerinin gerçekleşmesi için destek verdi.

Semih Yalman tarafından gençlerin hayal kurmalarını, bu hayallerinin gerçekleşmesini ve hayal dünyalarının ortaya çıkmasını amaçlayan, hayalin olumsuz algısını ortadan kaldırmayı hedef alan Dreamstalk etkinliği, n11.com’un desteği ile İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde yapıldı. Algı stratejisti Semih Yalman liderliğinde yapılan etkinlikte gençler birbirinden ilginç hayallerini paylaştı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte birbirinden ilginç hayaller dile geldi. İzmirli öğrencilerin en büyük hayallerinin arasında; Avustralya Aborjinleri ile 1 gün geçirebilmek, kitap dolusu bir gemide 3 ay seyahat etmek ve sadece kitap okumak, Dubai’daki Burj El Arab’in en üst katında dünyanın en yüksek tenis kortunda tenis oynamak, Londra’da cupcake yapan bir yerde staj yapmak, Brezilya Dünya Kupası Maçını izlemek, The Big Bang Theory oyuncuları ile tanışmak, balonla dünya turu yapmak ve gezelim görelim formatında olan bir seyahat programında hayatını sürdürmek gibi hayaller yer aldı.

Işık Üniversitesi, Sivas  Cumhuriyet Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Konya Mevlana Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi’nin ardından; Bilkent Üniversitesi,  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Universitesi’nde devam edecek olan Dreamstalk etkinliklerinde jüri tarafından seçilen proje ve öneriler uzmanlar yardımıyla şekillendirilecek ve maddi manevi destekle hayata geçecek.

Etkinlikte hayaller ve gerçekleşme süreçleri üzerine öğrenciler ile sohbet gerçekleştiren n11.com Güven Yönetim Merkezi Müdürü Avukat Emre Berk, “Hayal kurmaktan asla korkmayın, hatta bilhassa ulaşması zor görünen hayaller kurun. Sizi “Konfor Alanınızın” dışına çıkaracak hedefleriniz olsun ki, atılım yapabilin. Emin olun ki ihtiyacınız olan her şey size zaten verilmiştir. İçinde bulunduğunuz süreci yargılamak yerine, gözlerini açıp olayları anlamaya, etrafınızda olup bitenleri okumaya çalışın. Bu sayede göreceksiniz ki yapabilecekleriniz sınırsız ve imkânsız diye bir şey aslında yok. Kendinizi iyi tanıyın ve cesur olun; unutmayın ki evren hareketi alkışlayacak ve size gereken desteği her zaman verecektir.’ sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Algı stratejisti Semih Yalman: “Hayaller fark yaratır”

Üniversite öğrencilerini hayal kurmaya teşvik etmek istediklerini ifade eden Semih Yalman gençlere hayal kurma çağrısı yaparken “Farkı yaratacak olan hayaldir. Sonuçta tarihte hayallerinin peşinden koşanlar bu dünyada derin izler bırakmış, insanlığın evrimine katkıda bulunmuştur. Ancak zaman zaman hayalperest olmakla fark yaratabilecek insanları suçlamışız. Hayalin gerçek olabilmesi için öncellikle dillenmesi gerekiyor ve bunun da birileri tarafından bütün önyargılardan ve kısıtlardan muaf bir şekilde dinlenmesi gerekiyor. Kurumlar üniversitelere gidiyor ancak sadece konuşuyor, öğrencileri dinleyen yok. Halbuki onların hayal dünyalarında o kadar çok şey gizli ki… Bugüne kadar gençlere gücün, paran, diploman, çevren kadarsın dediler ancak unutmayın aslında hayaliniz kadarsınız. Başarılı olmak için dünyayla ters düşmeyi göze almalı ve hayal meydan okumaya dönüşmeli. Sen hayal alemindesin diyenlere sözüm biz oradan geldik, ve hayal kurarak ben geri dönüşümü hızlandırıyorum. İnsanlar hep kalıpların içine saklanıyorlar, içinde bulundukları ortama, görsel hafızalarına, dünyayı anladığı şekle saklanıyorlar. Gerçekten fark yaratanlara baktığınızda tüm zorlu koşullara rağmen hayallerine fırsat verenlerin, bedel ödeyenlerin başarılı olduğunu görürsünüz. Anaokulunda %98 oranında olan hayal kapasitesi üniversite çağlarında %2’ye düşüyor. Toplumun önünün açılması için bu kapasiteyi sınırlamamak yaratıcılığı kışkırtmak gerekli.” sözleriyle düzenlenen hayal etkinliğinin anlam ve önemini belirtti.

Gençlerin hayallerini dinlemek ve bu sosyal girişimi desteklemek isteyenler www.fundreams.org adresini tıklayabilir.

Bir Cevap Yazın