KARŞIYAKALI ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE’Yİ GEZDİ

ZFR_8075 ZFR_8110Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da lise öğrencilerini Çanakkale’ye götürüp şehitlikleri gezdirdi. Türk askerinin dünyaya karşı destanlaşıp, yokluklar içinde kahramanlıklar yarattığı savaşın geçtiği alanları gezen öğrenciler “Kitaplarda yazıldığından çok farklıymış. Burada savaşı adeta yaşar gibi olduk. Bizlere bu imkanı sağlayan Karşıyaka Belediye Başkanımız Cevat Durak’a teşekkür ediyoruz ” Dedi.

Çanakkale Destanı’nın yeni yetişen nesillere iyi anlatılması gerektiğine inandığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “ Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kahramanlaştığı yer Çanakkale’dir. Burada sadece bir savaş değil, yoktan var olan bir ulusun kendi özgüvenine kavuşması yatar. Ülkemizi emanet edeceğimiz gençlerimizin buraları görmesi ve birlik-beraberlik içinde olunursa zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini görmesi gerekir. Savaşların yaşandığı alanları gençlerimizin görmelerini arzuladık “ dedi.
Karşıyaka Belediyesi organizasyonu ile ilçede bulunan 18 liseden öğrenciler geziye davet edildi. Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü girişimi ile belirlenen yaklaşık 300 öğrenci ve görevli öğretmenler, 6 otobüs ile yola çıktı. Tüm masrafları Karşıyaka Belediyesi’nce karşılanan gezide, öğrenciler Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı bölgeyi rehberler eşliğinde gezdi. Bir tam gün süren şehitlikler gezisinde savaşların yaşandığı alanda Türk direnişi anlatılırken, Mustafa Kemal Atatürk’ün kahramanlıkları ve başarıları aktarıldı. Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, 2015 kg mermiyi sırtına alarak topun ağzına süren Seyit Onbaşı, Havuzlar Şehitliği, Soğanlıdere ve Şahindere Şehitlikleri gezilerek savaş ortamında neler yaşandığı anlatıldı. Daha sonra Çanakkala Şehitler Abidesi’ne geçen öğrenciler, burada 59.408 şehidin isminin yazılı olduğu sembol mezarları, Atatürk ve yaralı asker anıtını gezdi. Conkbayır ve Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitlikleri ile 57. Alay Şehitliklerini’de gezen öğrenciler, sürekli sorular sorup kitaplarda adı geçen alanlar hakkında bilgi aldı.
Karşıyakalı öğrenciler, en son olarak savaşların simülasyon ile anlatıldığı bölüme giderek hazırlanan canlandırmayı dinledi. Gece Çanakkale’de konaklayan öğrenciler, ertesi gün de Truva Atı ve Nusret Mayın Gemisi’ni gezdi.

Bir Cevap Yazın