ŞUBAT AYINDA İZMİR’DE EN ÇOK BİNALİ YILDIRIM KONUŞULDU

İzmir gündeminde en fazla söz edilen kişileri mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), Şubat ayını kapsayan bir rapor hazırladı. Bu sonuca göre, İzmir’de en çok konuşulan kişi AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım olurken; onu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu takip etti. İşte araştırmanın detayları…

İzmir gündeminde Şubat ayında en çok konuşulan isim bin 956 adet yazı ve haber ile AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım oldu. Seçim çalışmalarını hızla sürdüren Binali Yıldırım, Şubat ayında İzmir için 1414 projenin tanıtımını yapmasıyla adından söz ettirdi. Görkemli bir şovla 1414 projenin tanıtımını yapan Binali Yıldırım, İzmir gündeminde geniş yer buldu.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Sabah ve ATV’nin satışı için havuz oluşturulduğu ve bazı işadamlarından komisyon aldığı yönündeki iddiaların yer aldığı ses kayıtları hakkında hukuki bir işlem başlatmadığını söyledi. Yıldırım, “Adamlar aralarında konuşur. Ben 11 yıl görev yaptım. Hepsiyle iş yaptım, hepsini tanıyorum. Ses kayıtlarından sonra kimseyi aramadım. Öyle bir hukuki metin yok, bana gelen bir suçlama yok. Hukuki nitelik kazanmış bir metin olmadan ben neden devreye gireyim? Dedikodularla uğraşacak halim mi var?” açıklamalarıyla gündeme geldi.

İzmir’de partililerle bir araya gelen Binali Yıldırım ana muhalefet partisine yönelik sert eleştirileriyle de gündemde yer edindi. CHP’li belediyelerin icraatlarını eleştiren Yıldırım, ‘Bunların kentsel dönüşümden anladığı hava kirliliğidir. Kentten anladığı trafik sorunudur. Otopark, yeşil alan doğalgaz sorunudur. Bunların anladığı hizmetsizliktir. Konuşma desen bunlarda, keyif çatma desen bunlarda ‘hadi hizmet’ dediğinde ortada kimse yok. Hiç merak etmeyin. Bunların tezkeresi hazırlandı. Erken terhis var. 30 Mart’ta bunlara tezkereyi vereceğiz terhisleri göndereceğiz.’ sözleriyle haberlere konu oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bin 455 adet yazı ve haberle listede ikinci sırada yer aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İzmir Binali Yıldırım’a muhtaç” sözüne karşılık cevap verirken, “İzmir, hiçbir şeye muhtaç değildir. İzmir kendi göbeğini kesecek kadar kalkınmasını, gelişmesini, sürdürebilecek büyüklükte, irade ve insan yapısına sahip, onurlu bir kenttir.” sözleriyle haberlere konu oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın ve Adnan Keskin ile Ankara’da sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi. Kimi adaylarda farklılık yapılmak istenmesi üzerine Kocaoğlu’nun adaylıktan çekilme rest çektiği iddia edilmesiyle ilgili çıkan haberler Şubat ayına damgasını vurdu.

Menemen Belediyesi’nin yeni hizmet binasının temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın “Sizin 10 yıldır İzmir’e yaptıklarınız, bizim yaptıklarımızın zekatı kadar bile değil.” sözlerine yanıt vermesiyle gündeme geldi. Kocaoğlu, “İzmir merkezi bütçeye 2012 yılında 37.5 milyar lira katkıda bulunmuştur. Merkezi hükümet 2013 yılında 738 milyon lira yatırım yapmıştır. 37.5 milyar lirayı 750 milyon liraya böldüğümüzde, bu oran 50’de bir bile değil. Ya zekatı biz bilmiyoruz, ya siz hayatınız boyunca zekat vermediniz, hesabı şaşırıyorsunuz. Siz hiç tapeleri çıkan havuzların zekatını verdiniz mi? Yüce Rabbim havuzun zekatını kabul eder mi?’’ dedi. Aziz Kocaoğlu, Şubat ayında babası eski Erbaa Belediye Başkanı İhsan Kocaoğlu’nu kaybetmesiyle de gündeme geldi.

İzmir gündeminde en çok konuşulan bir diğer isim ise CHP’den istifa edip DSP’den aday olan Hakan Tartan oldu. CHP’den aday gösterilmemesinin ardından partiden istifa eden Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, DSP’den aday olduğunu açıklamasıyla basında geniş yer buldu. DSP Konak adayı Dr. Hakan Tartan, yeni dönem yaşama geçirmeyi planladığı yüz projesini açıklamasıyla gündemde yer edindi. Tartan, CHP’den istifa ederek DSP’den yeniden aday olan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın seçim afişlerine saldırı yapıldığına dair çıkan haberler ile de gündeme geldi. Tartan, “Bugüne kadar halkımla iç içe ve sevgi eksenli çalışmalarımı adaylık sürecindeki kampanyama da yansıtamaya çalıştım. Zor koşullara ve baskılara rağmen seçim kampanyamı etik değerler, halka saygı çerçevesinde yürütmeye çalışıyorum. Bu çerçevede kentin çeşitli yerlerinde yer alan afiş ve pankartlarımın çeşitli kesimlerce vicdan ahlak ve terbiye dışı hatta gözleri oyularak ortadan kaldırılmasına yönelik gelişmeleri kaygıyla izliyorum.” sözleriyle basında yer buldu.

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

No Marka Adet
1 Binali Yıldırım 1.956
2 Aziz Kocaoğlu 1.544
3 Hakan Tartan 694
4 Mustafa Balbay 439
5 Oktay Vural 398
6 Sema Pekdaş 285
7 Cevat Durak 277
8 Ertuğrul Günay 275
9 Kamil Okyay Sındır 265
10 Mustafa Toprak 256
* Veriler, MTM Medya Takip Merkezi tarafından Şubat ayı boyunca basında yapılan haber takip sonuçlarına göre derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın