Tramvaylar için start verildi 165 milyon Euroluk imza

s35243 s975359İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Konak ve Karşıyaka Tramvayları Projesi finansmanı için imzalar atıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi trafiği rahatlatacak, metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilecek Konak ve Karşıyaka Tramvay Projesi kapsamında; Dünya Bankası’nın alt kuruluşu olan IFC (Uluslararası Finans Kuruluşu), AFD (Fransız Kalkınma Ajansı), ve MİGA (Çok Taraflı Garanti Kurumu) garantili ING Bank ile toplam 165 Milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu anlaşma, Türkiye’deki tüm ekonomik olumsuzluklara rağmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne olan güvenin yansımasıdır.” dedi.

Yabancılar çok memnun
ING Bank Türkiye Direktörü Görkem Ataç, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile böyle bir ortaklığa imza atmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Ataç, “Ülkemizin modern yüzü İzmir’in gelişmesine katkı sağlayacak yeni projelerde yer almaya devam ediyoruz. Tramvay projesi, İzmir’in dünya standartlarına ulaşma hedefine doğru atılmış çok ciddi bir adımdır” dedi.
AFD Türkiye Müdürü Bertland Willocquet, Büyükşehir Belediyesi ile finansal işbirliğini sürdürmekten mutlu olduklarını dile getirdi. Willocquet, “Proje, İzmir’in ulaşımına büyük katkı sağlayacak. Geçen sene İzmir kentinin yeni gemilerinin finansmana yönelik sözleşme yapmıştık. Akdeniz ve dünyaya açılan İzmir, sürdürülebilir gelişme açısından büyük bir adım daha attı. İzmir, AFD için önemli bir ortak olmuştur. İzmir, hedef olarak ulaşımda büyümeyi seçti. İzmir Körfezi’ndeki deniz ulaşımının geldiği nokta ve ilk geminin teslimatıyla projenin ilerleyişini görmekten mutluluk duyuyorum. Geçmişinden dolayı tramvaya yabancı olmayan İzmir için bu iki yeni tramvay kadar, yüzülebilir körfez ve kıyı tasarım projesinin de İzmir’i geleceğe taşıyacak projeler olduğuna inanıyorum. Tramvay projesi, aynı zamanda gelecekteki belediye projeleri için de bir model teşkil ediyor. Projenin İzmir halkının beklentilerini karşılayacağına inanıyorum” diye konuştu.
IFC Türkiye Direktörü Carlsson Mueller ise İzmir’in dünya çapında bir kent olabileceğini vurguladı. Mueller, “Bu güzel kentin gelişmesini desteklemek için çalışmalar devam ediyor. Bu çevre dostu proje, trafikteki tıkanmaları da azaltacaktır. Böyle büyük projeler, sadece belediye bütçeleriyle karşılanamaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, belediye harici finansman imkanlarını arttırarak altyapı ihtiyaçlarını karşılıyor. Kamu altyapıları çok önemlidir. Bu projeler, İzmir’in gelişmesine daha da katkıda bulunacak. Bu sayede İzmir sürdürülebilir kalkınmaya sahip bir kent olacaktır” dedi.

Bir Cevap Yazın