8 MART’TA KARŞIYAKA’DA SAHNE’DE KÜRSÜ DE KADINLARINDI

konserde sahne bayanların oldu _7750 opera da konser salonu doldu_7727Karşıyaka Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle gündüz kadın sorunlarına yönelik söyleşi, gece de özel konser gerçekleştirdi. Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’ndeki “Yaşamı Kuran Kadınlar” başlıklı söyleşide kürsüye çıkan kadınlar, ülkemizde ve dünyada kadınların sıkıntılarını sıralayıp olması gerekenleri anlattı. Karşıyaka Belediyesi Opera Ve Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleştirilen “Karşıyaka’dan Kadınlarımıza” isimli konserde ise sahneye sadece kadınlar çıktı.

Artık Hak Alma Zamanı

Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesi tarafından hazırlanan söyleşide, konuşmacı olarak Nevin Öğütcen, İlknur Batu, Fatma Aras, Demet İş, Aslıhan Tüylüoğlu ve Serpil Susamcıoğlu katıldı. Kadının toplumun öznesi olduğu, sosyal ve ekonomik olarak hak ettiği payı alamadığı belirtilen konuşmalarda, “Toplumun hemen her kesimindeki kadınlarımız sıkıntılar yaşamaktadır. Vasıfsız çalışan kadınlarımız hem daha az ücret almakta hem de sürekli tacize uğramaktadır. Sendikal örgütlenme içine girememektedir. Siyasette de olması gereken yerin çok altındadır. Ülkemizde binlerce belediyeden sadece 89 adedi kadındır. Ata’mızın devrimleri neden tamamlanamadı, kadın toplumda eşit duruma getirilemedi. Artık hak arama dönemi değil hak alma zamanıdır” denildi.

Toplantıda Şiir Atölyesi katılımcıları da kadınlar için yazılmış şiirlerden örnekler sundu.

Karşıyaka Opera’da Özel Konser

Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle gerçekleştirilen özel konserde Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden soprano Mehlika Karadeniz, tamamı kadınlardan oluşan; kemanlarda Ümmiye Özden, Selen Tereci Tek, viyolada Melda Sek, viyolonselde Aslı Gültekin, flütde Müjde Akden, piyanoda Gülriz Tunca, vurmalı çalgılarda Irmak Tokgöz’ün yer aldı.

Karşıyakalı kadınlarımız için özel olarak hazırlanan ve iki bölümden oluşan programda; Osman İşmen, Ahbez, Gerswin, Mascett, Polovino, Cihangirov gibi ünlü bestecilerin yapıtları ve ayrıca anonim türküler, Âşık Veysel’den sürpriz parçalar seslendirildi.

Bir Cevap Yazın