Ve, festival başladı

KuklaFest04 KuklaFest05İzmir’i dünyaya tanıtan ve Avrupa’nın Lider 2 Kukla Festivali’nden biri olarak tanınan İzmir Uluslararası Kukla Günleri, Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen görkemli bir tören ile başladı.
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, İtalya Konsolosu Igor di Bernardini’nin de katıldığı festival, İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Gürol Tombul’un muhteşem sunumuyla başlayan açılış töreni Festival Direktörü Selçuk Dinçer’in konuşmasıyla sürdü. Yıllardan beri DEÜ bir kukla eğitim bölümü açılmasıyla lgili çalabarının sürdüğünü dile getiren Dinçer, bölüm açılması konusunda söz veren rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün’ü salonu dolduran konuklara coşkuyla alkışlattı.
8’nci İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nin 23 Mart’a kadar süreceğini dile getiren Dinçer, festivale bu yıl 20 ülkeden sanatçılar katılacak, 40 kukla tiyatrosu grubu, 42 ayrı oyunu, 26 salonda 140’ın üzerinde gösterimle 50.000’den fazla seyirciyle buluşturacağını söyledi.
Bu yıl festivale yine dünyanın birçok ünlü kukla tiyatrosunun yanı sıra, Ljubljana Kukla Tiyatrosu (Slovenya) koleksiyonunda yer alan, ünlü Hırvat sanatçı Zlatko Bourek’in kuklalarının yer aldığı bir sergiyle katılacağını dile getiren Dinçer, festival programında, her yıl olduğu gibi, değişik kukla teknikleriyle oynatılan oyunlar bulunduğunu ve programdaki farklı yaş gruplarına yönelik oyunların festival süresince her yaştan izleyiciye kukla sanatının her türünden en iyi örnekleri sunarken, keyifli anlar yaşatacağını ekledi.
İzmir’in kukla dünyasında çok bilinen bir merkez durumuna geldiğini ve düzenledikleri festivalin kendi alanında Avrupa’nın lider festivallerinden biri olarak anıldığını dile getiren Selçuk Dinçer “Her yıl Avrupa’nın en büyük iki kukla festivalinden birini İzmir’de düzenliyoruz. Şimdi yapmamız gereken İzmir’de kukla sanatı adına ciddi üretimler yapılmasını sağlamak. Bu çabalar kısa sürede İzmir’i bu alanda büyük bir dünya markası yapacak.” diye konuştu.
Festival destekçilerinin plaketle ödüllendirilmesinin ardından İspanya’dan dünyaca ünlü Katalan sanatçı Joan Baixas, 20. yüzyılın önemli iki Fransız bestecisi Maurice Ravel ve Claude Debussy’nin müzikleri eşliğinde dijital görüntüler ve fotoğraf projeksiyonlarının yanı sıra renkli ışıklar, gölgeler ve resimden oluşan performansı ile izleyenleri sıcak çocukluk anılarına geri döndüreceği 55 dakilalık Müziğin Renkleri sergilendi.
Baixas, Kendine özgü bir görsel tiyatro anlayışıyla ortaya çıkardığı ve içerinde resim, kukla, mask ve projeksiyonun yer aldığı gösterileriyle kukla dünyasının en önemli fenomenlerinden kabul edilen ve her çalışmasında modern sahne sanatları adına bir zirve özelliği taşıyan gösterisiyle açılış etkinliğine katılan sanatçı ve sanatseverlerin beğenisini kazandı.

20 ÜLKE
Bu yıl festivale katılan ülkeler ve gruplar şöyle: Almanya (Biting Breads), Arjantin (Valeria Guglietti), Belçika (Theatre Du Sursaut), Bulgaristan (Burgas State Puppet Theatre, “Georgi Mitev” Yambol State Puppet Theatre, Sliven State Puppet Theatre, Theatre Trio, Varna State Puppet Theatre, Vidin State Puppet Theatre), Çek Cumhuriyeti (Karromato), Fransa (Cie Haut Les Main, Cie l’Alinea Diffusion, Plexus Polaıre), Hollanda (Lichtbende Theatre, De Stilte), İspanya (Compania De Marionetas Herta Frankel, Joan Baixas, El Theatre De L’Home Dibuixat), İsrail (Bubat Theatre, Koom Koom Theatre, Train Theatre), İtalya (Laura Kibel, Riserva Canini Teatro, Valeria Bianchi), Kanada (Magali Chouınard), Portekiz (S.A. Marionetas Teatro & Bonecos), Romanya(Puck Puppet Theatre), Rusya (Vologda Regional Puppet Theatre “Teremok”), Slovenya (Matija Solce, Lutkovno Gledalisce Maribor), Tayvan (Taiyuan Puppet Theatre), Yunanistan (Baruti Teatro) ile yer alırken Türkiye (Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Balon Kukla Tiyatrosu, Game Of Gölge Sanatı, Geleneksel Gösteri Sanatları Topluluğu, Han Tiyatrosu, Hayali Ayhan Leylek, Uçaneller Kukla Evi) ile katılıyor.

BU YILIN DESTEKÇİLERİ
Festivalin bu yılki destekçileri: Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İpragaz, Recordati İlaç, Bornova Belediye, Buca Belediye, Karşıyaka Belediyesi, Konak Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Selçuk Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Acción Cultural Española, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, İzmir Alman Kültür Merkezi, Fonds Podium Kunsten, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Institut Ramon Llull, İsrail Dışişleri Bakanlığı, İzmir İtalyan Konsolosluğu, Wallonie-Bruxelles International, Forum Bornova A.V.M., Han Tiyatrosu, Bizim İzmir, Haber Türk, Hürriyet, Milliyet, Posta, Sabah, Vatan, Yeni Asır, Radyo Romantik Türk, İsmira Otel.
Festival programıyla ilgili detaylı bilgiler festivalin www.izmirkuklagunleri.com adresindeki internet sitesindn temin edilebilecek.

Bir Cevap Yazın