İzmirli kadınlara Başkan övgüsü

s171378İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘İzmir 5.Kadın Festivali’ başladı. Açılış töreninde konuşan Başkan Kocaoğlu, “İzmir, bugün yaşam kalitesini ve biçimini koruyup geliştirebiliyorsa, bunu kadınlar yapıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ için düzenlenen ‘İzmir 5.Kadın Festivali’nin açılışında konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, hükümete ve AKP İzmir adayı Binali Yıldırım’a yüklendi. İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof.Dr.Hülya Yüksel ve yanısıra çok sayıda İzmirli kadının da hazır bulunduğu, ünlü oyuncu İlker Kurt’un sunuculuğunu üstlendiği festivalin açılışında konuşan Başkanı Aziz Kocaoğlu, kadınlara önemli mesajlar verdi.

Yerel seçim öncesi belediye başkanlıkları ve meclis listelerinde ortaya çıkan durumu değerlendiren Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

“Bu dönem hem ilçe belediye meclisleri hem de Büyükşehir Meclisi listelerindeki kadın sayısında mevcuda göre yaklaşık olarak 3-4 kat artış var. Bu büyük bir adım ama kesinlikle yeterli değil. Seçimlerde her partide en çok koşturan, evlere giren, canhıraş bir şekilde çalışan hanımlardır. Ama seçilmeye geldiği zaman erkekler hemen öne geçiyor. Kadının sosyal yaşama katılımı anlamında, İzmir gibi bir kent yok. Ekonomi, kültür, sanat, dayanışmada yani her alanda kadınlarımız var. Hanımların sayısı nüfus olarak daha fazla olmasına rağmen hak ettiğiniz yeri bir türlü alamıyorsunuz. Bizde hiç belediye başkanı yoktu. Şimdi iki belediye başkan adayımız oldu. Üçüncü ve dördüncü için yoğun çaba gösteriyorum. Her ilçe konuşulduğunda Genel Başkanımız ‘kadın yok mu’ diyerek uyarıda bulundu. Bir kapıyı açtık. Umuyorum önümüzdeki süreçte Büyükşehir Belediye Başkanlığı da dahil olmak üzere ilçelerde hiç değilse yüzde 50 oranında artarak kadın adayların çoğalması önemlidir. Kadın elinin değmesi için, gerekli olduğu için kadınlarımız tercih edilmelidir.”

Bir Cevap Yazın