Deniz Gezmiş için ikinci site kuruldu

Merkezi İzmir’de bulunan Deniz Web yazılım şirketi Deniz Gezmiş ve arkadaşları için ikinci internet sitesini 05 Mart 2014 tarihinde yayına açtı.

www.denizgezmis1972.com adıyla yayın hayatına başlayan site, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla ilgili tüm verileri toplamayı hedefliyor. Sitede Deniz Geçmiş ve arkadaşlarının mücadelesi, hatıraları, yaşamından kesitler, fotoğraflar, video görüntüleri yer alacak. Siteye katkı koymak isteyenlere de açık olan site yönetimi, “Amacımız, Deniz Gezmiş’i bütün gerçekliğiyle kamuoyuna tanıtmak. Deniz Gezmiş’in mektubuna da sitemizde yer vereceğiz. Gezmiş mektubunda küçük kardeşine ‘ideolojik mücadeleden uzak durarak bilim adamı olması’ öğüdünü veriyordu” ifadelerini kullandı. Sitede Gezmiş’in parkasını ABD’lilerden mi aldığı iddialarıyla ilgili bir mektuba da yer veriliyor.

27 Şubat 1947 yılında Ankara’da doğan Deniz Gezmiş 6 Mayıs 1972’de şimdi müze haline getirilen Ulucanlar Cezaevi’nde idam edilmişti.

Deniz Gezmiş ile birlikte idam edilen Yusuf Aslan, Hüseyin İnan aradan geçen 42 yıla rağmen unutulmadı. Hatıraları dilden dile dolaştı. İdam kararını verenlerin adı bile unutulmuşken, Deniz Gezmiş ve arkadaşları sevgi ve özlemle hatırlanıyor.
İdam kararını veren Emekli Tuğgeneral Ali Elverdi’nin adı 17 Nisan 2010 tarihinde vefat etmesiyle gündeme geldi.

Cenaze namazını kıldıran imamın “Merhumu nasıl bilirdiniz” sorusunu sormayarak idamlara tepki gösterdiği ilginç anekdotlarla Deniz’lerin yanına yolcu edilmişti.

Kaynak:http://www.yerelgundem.com/haberler/629898/deniz_gezmis_icin_ikinci_site_kuruldu.html

Bir Cevap Yazın