90 YILLIK ÇINAR “TAHİR ABİ”YE BÜYÜK VEFA

b aKarşıyaka Belediyesi, Karşıyaka’nın örnek vefa adamı Tahir Türetken’in adını spor tesislere vererek, ölümsüzleştirdi. 90 yıllık hayatında başta Karşıyaka Spor Kulübü ve Karşıyaka için aktif olmuş olan Tahir Türetken’in töreni de birleştirici ve hoşgörü örnekleriyle yaşandı. Karşıyaka Spor Kulübü’nün farklı zamanlarında başkan ve yöneticiliklerini yapan pek çok kişi ile birlikte İzmir’deki diğer spor kulüplerinin de temsilcileri onu yalnız bırakmadı. Törene CHP, MHP, DP, İşçi Partisi ve HEPAR’ın da belediye başkan adayları katılarak örnek bir dayanışma sergiledi. Karşıyaka’da son on yıl içinde vefa örnekleri yaşattıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Bu vefa duygusu ve hoşgörü Karşıyaka’da yaşayan herkese gerekli. Sevgi ve hoşgörüyü kendi içimizde yaşatabilirsek bu kente hizmet edenleri de her zaman başımızın üstünde tutabiliriz“ dedi.

Karşıyaka Yalı Mahallesi’nde üç amatör futbol kulübünün kulüp binalarının da bulunduğu suni çim futbol sahası, bir adet basketbol saha ve çocuk oyun parkı ile yeşil alanları ile birlikte 6500 metre karelik bir alandaki spor tesislerine adı verilmesi ve büstünün açılması töreninde 90 yıllık yaşamının en anlamlı ödülünü aldığını belirten Tahir Türetken, “7 yaşımda KSK’nin maçına gittim ve takıma aşık oldum. Daha sonra da hep içinde bulundum. 1943 yılında 18 yaşımdayken yönetimine girdim, o günden bu yana her kademesinde görev aldım. O dönemde Karşıyaka Spor Kulübü 16 ayrı branşta mücadele ediyordu. Aileler çocuklarını KSK’ye vermek için yarışıyordu. Basketbol takımını ikinci ligden birinci lige çıkardığımız yıl takımda 2 ABD’li ancak 10 Karşıyakalı sporcu vardı. Beni onurlandıran Belediye Başkanı Cevat Durak’a, Meclis üyelerine ve katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tahir Türetken konuşması sonrası KSK Marşı’nı mikrofondan okuyup katılımcılar ile birlikte “Kaf Sin Kaf” çekti. Törene katılanlar da Karşıyaka taraftarlarının maçlarda söylediği “Şampiyonlukta Etken, Tahir Türetken” sloganını hep birlikte söyleyerek sevgi gösterisinde bulundu. Karşıyaka Basketbol Şube Başkanı ve kaptan İnanç Koç da Türkiye Kupası’nı kürsüye çıkararak Tahir Türetken’e armağan ettiklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın