Üreticiye yeni “can suyu”

s740590İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında üretici kooperatiflerinden 52.7 milyon liralık süt, çiçek, fidan, peynir ve yoğurt alımı yaparak tarım kesimine ciddi bir kaynak aktaracak.

Yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla kooperatiflerle anlaşma yapan ve Türkiye’de “sözleşmeli üretim” modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılından bu yana ihtiyaçlarını kooperatiflerden sağlayarak yerli üreticiye 84 milyon 646 bin 529 TL katkıda bulundu. 2014 yılında da kooperatif alımlarına devam edecek olan Büyükşehir Belediyesi, yaptığı planlamaya göre süt, ağaç, mevsimlik çiçek, peynir, yoğurt gibi ihtiyaçları için yerli üreticiye yaklaşık 52 milyon 761 bin liralık daha ödeme yapacak.

Yerli üreticiye “can suyu” olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kendi bölgemizin üreticilerine sahip çıkıyoruz. Onları içinde bulundukları ekonomik darboğazdan bir nebze de olsa kurtarabiliyorsak, aile bütçelerine katkıda bulup onları destekleyebiliyorsak ne mutlu bize” dedi. Sözleşmeli üretim modelinin Türkiye’de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, uygulamalarının diğer yerel yönetimlere ve devlet kurumlarına da örnek olmasını istediklerimi söyleyerek, “Ülkemizin kalkınması yerelin ve yerel üretimin desteklenmesinden geçiyor. Kendi değerlerimize, kendi üretimimize, kendi çiftçimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın