“BİLİM KAHRAMANLARI BULUŞUYOR” İZMİR TURNUVASI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ’NDE BAŞLADI

Bilim9-16 yaş arası genç mucitler için düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvaları bu yıl 10. yaşını kutluyor. Turnuva kapsamında Ege’nin bilim kahramanları Yaşar Üniversitesi’nde bir araya geldi. İki gün boyunca devam edecek turnuvalarda genç mucitler, “Doğanın Gücü” temasıyla afetlere hazırlık için geliştirdikleri yenilikçi çözümleri sunacak. Turnuva şampiyonları 22-23 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek ulusal turnuvaya katılacak, derece alan takımlar ülkemizi uluslar arası turnuvalarda temsil edecek. Turnuva genç mucitlere destek vermek isteyen herkese açık

Bilim Kahramanları Buluşuyor İzmir Turnuvası bugün düzenlenen açılış töreni ile Yaşar Üniversitesi’nde başladı. İki gün boyunca devam edecek turnuvalarda Ege’nin Bilim Kahramanları, “Doğanın Gücü” teması kapsamında afet öncesi, afet sırasında ve afet sonrasında hayatta kalabilmek için ürettikleri yenilikçi çözümleri paylaşacak. Turnuva şampiyonları 22-23 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek olan ulusal turnuvaya katılacak. Derece alan takımların uluslararası turnuvalarda ülkemizi temsil edeceği First Lego League, dünyanın en büyük çocuk bilim etkinliği olma özelliğini taşıyor.

Bilim Kahramanları Buluşuyor yerel turnuvaları 22-23 Şubat Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde, 1 Mart Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde ve 8-9 Mart İstanbul Kültür Üniversitesi’nde devam edecek. Yerel turnuvaların ardından Bilim Kahramanları Buluşuyor ulusal turnuvası 22-23 Mart tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

“Genç mucitlerden uluslararası başarılar!”

Derece alan genç Türk mucitler küresel turnuvalarda da oldukça iddialı. Türk takımları geçtiğimiz 9 yılda Open European Championship şampiyonluğu dâhil olmak üzere 15 adet uluslararası ödül aldı.

Bilim Kahramanları Buluşuyor 9. Türkiye Turnuvası Şampiyonu olan Özel İzmir Rota Fen Lisesi’nden “Rotatech” takımı, ABD’de gerçekleşen World Festival’de En Başarılı Robot Tasarım Üçüncülüğü ödülünü aldı. Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi “The Intersection” takımı da Almanya’da yapılan Open European Championship’de Takım Çalışması Birincilik Ödülü’nün sahibi oldu.

‘’9-16 yaş arası çocuklar patent başvuruları ile geleceğe umut oluyor‘’

Geçen sene turnuvalara katılan 146 takımın 5’i patent başvurusunda bulundu. Bilim Kahramanları Derneği, daha fazla takımın patent başvurusu seviyesine gelmesini amaçlıyor. Bugün patent başvurusu yapan takımlar, yarın melek yatırımcı bulabilir, içlerinden bilim insanı, mühendis, etkin girişimciler çıkabilir. Hatta gün gelir, bu gençler Nobel Ödülleri’ne aday olabilir! Neden olmasın?

Bir Cevap Yazın