Alzheimer’ın ilacı sosyal yaşam

s324711İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Alzheimer paneli büyük ilgi gördü; izleyiciler merdivenlere ve sahneye taştı. Uzmanlar, her 68 saniyede bir kişinin yakalandığı bu hastalığa karşı yapılması gerekenleri şöyle özetledi: Yalnızlık yerine zengin bir çevre, Akdeniz diyeti ve fiziksel aktiviteler, hastalık riskini azaltıyor. Kolestrol ve sigaraya dikkat!

Dünya genelinde hızla yaygınlaşan ve kesin tedavisi henüz bulunamayan Alzheimer hastalığı konusunda “Sevdiklerinizi Unutmayın, Birlikte Hatırlayalım” konulu bir panel düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Alzheimer Vakfı işbirliğinde düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki panele oldukça yoğun bir katılım gerçekleşti. Panele eşi veya yakınları Alzheimer olan vatandaşların yanı sıra hastalık hakkına bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar da katıldı.
Panelde konuşan uzmanlar, dünyada her 68 saniyede bir kişinin Alzheimer’a yakalandığını vurgulayarak, hastalıktan korunmak için sosyal iletişimin, sağlıklı beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemine işaret etti.

Sevgi ve şefkat vurgusu
Panelin açılış konuşmasını, Ege Geriatri Derneği kurucu üyelerinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu yaptı. Konuşmasında yaşlıların sevgi ve şefkata ihtiyacı olduğunun altını çizen Kocaoğlu, “Unutkanlık hepimizin yaşadığı bir sorun. Bu sorunun ileri yaşlarda hastalık haline dönüşmemesi için gereken tedbirlerin alınması için mücadele etmemiz, farkındalık yaratmamız sağlıklı bir toplum için olmazsa olmazımızdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kapılarını yaklaşık 1 sene önce açtığı Alzheimer Demans Hasta ve Aileleri Buluşma Danışma Merkezi bu misyonla hizmet ediyor. Bu merkezde birinci ve ikinci evre Alzheimer ve Demans hastaları yararlanabiliyor. Hastaların sosyal-psikolojik, sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını destek oluyoruz. Yaşam kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Bu tamamlayıcı etkinliklerle sağlıklı yaş almaya dair farkındalık artacak, uzun vadede bize katkı koyacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlılarımızı kucaklamayı sürdüreceğiz. Toplum sağlığı için yaşlı sağlığının önemini her fırsatta dile getireceğiz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın