Mısır, Süveyş Kanalı

Mısır’ın Hurgada bölgesindeki marinada Süveyş’ten geçiş için hazırlıklarımızı tamamlıyorduk. Bu arada Hurgada’yı gezdiğimiz gibi Hurgada’ya yakın (40 km) El Gouna’daki marinayı da gezmek, görmek amacıyla taksi ile gidip döndük. El Gouna marina yeni yapılmış modern bir marina hatta golf sahası bile var. Restoran ve kafeleri çok modern… Marina da bulunanların % 90’ı turist.
Mısır’ın önemli özelliklerinden birisi de yapışkan satıcıları maalesef. Her yerde bu yapışkanlar peşinizi bırakmıyor. Hatta taksiler o derece sizi rahatsız ediyor ki yolda yürümenize bile izin vermiyorlar. Sürekli korna çalıp yanaşıyorlar ve nereye diye soruyorlar. O kadar abartılı bu işleri yapıyorlar ki karşı yönden gelenler bile size aynı tacizlerde bulunuyor. Taksimetreleri olmasına rağmen asla taksimeterlerini açmak istemiyorlar. Fiyatlar konusunda o kadar acımasızlar ki turist olduğunuzu anladıklarında 3-4 kat fazlasını talep edip sonra dörtte bir fiyatına razı oluyorlar.
Hurgada marinadan Süveyş Kanalı geçişi için bir acentayla anlaştık. 3 gün sonrası için bize kanal geçiş randevusu verdiler. Hurgada, Süveyş arası 2 gün olduğu için 1 gün opsiyonlu yola çıktık.

Bir Cevap Yazın