HIZ TUTKUNU MİLLİ SPORCUDAN GENÇLERE ÖĞÜTLER

Otomobil sporları tutkunlarının kamplarına davet ettiklerinde bir hayli tedirgindim. Değerli arkadaşım, dostum Enis Alpsoy’un “Merak etme çok iyi olacak” sözüyle Karşıyaka Belediyesi Yamanlar Gençlik Merkezi’nde hafta sonu kampında buldum kendimi. Ege Asal Spor Kulübü’nün düzenlediği kampın alanında Türkiye’de ilk kez düzenlendiğini söylediklerinde bir hayli de merak etmeye başladım. Neyle karşılaşacak, neler yaşayacaktım.
Tanışma ve karşılaşmadan sonra hemen program başladı. Öyle ya kamp dediğin bir amacı olmalı, bu eğlence amaçlı olanlardan değildi. İlk tanışmada insanı etkileyen çok şey yaşamaya başladım. Aydın’ın küçük bir kasabasından kalkıp gelen bir bayan pilot adayını, üniversite öğrencilerini, eşli yarışlara katılanları, iki kardeş yarış tutkunlarını burada tanıdım. Daha da önemlisi milli takımda Türkiye’yi defalarca temsil eden, Dünya birinciliği alan, 41 yılını da direksiyonda yarışlarda geçiren Mithat Diker’le tanışma imkanım oldu.
Konferans salonunda bir otomobil yarışına ilk heyecan duyulduktan sonra yapılması gereken ilk şey den başlayarak bir yarış kazanıldıktan sonra yapılacaklara kadar pek çok konu anlatıldı. Enis Alpsoy’un koordinesinde usta pilotlar deneyimlerini paylaşırken, çırak yarışseverler de akıllarındaki soruları ard arda sıraladı durdu.
Teorik eğitimlerden sonra pratik yapmaya sıra geldiğinde heyecan daha da arttı. Yamanlar Dağı’nın virajlı yollarında usta pilotlar eşliğinde ilk yarış deneyimi yaşama imkanı bulan hız tutkunları, kolay kolay unutamayacakları ortamı buldular.
Gece başlayan eğitim gündüz de aynı şekilde sürdü. Kampa katılanlar çok şey öğrenirken, kampı sonradan duyanlar yeni tarihini bugünden sormaya başladı.
Tek amacının gençlere doğru şeyler öğretmek olduğunu söyleyen milli pilot, 41 yıllık yarışçı Mithat Diker ile görüşerek deneyimlerini daha çok kişiyle paylaşmasını teklif ettim. İşte bu röportajdan yansıyanlar…

Bir Cevap Yazın