Her şey “Müstakil bir hayat” için!

DSC_0477“Müstakil bir hayat” sloganıyla yola çıkan Alfa Yapı Ürünleri A.Ş., Sasalı’da gerçekleştirdikleri konut projesi “Turkuaz Evleri” ile Karşıyaka yeni bir değer kazanıyor. Bu prestijli projeyi anlatması için Alfa Yapı Ürünleri A.Ş. Yönetici Ortağı Beycan Kinaş’ın kapısını çaldık…

Daha önce farklı bir sektörde oldukça başarı kazanmış bir firma olarak bu kez farklı bir kulvarda çalışmalar sergiliyorsunuz. Yapı sektöründe varlık göstermeye nasıl karar verdiniz? Bize bu süreci kısaca özetleyebilir misiniz?
Alfa Yapı Ürünleri A.Ş. olarak bugüne kadar, Türkiye genelinde faaliyet gösteren 72 bayimiz ile birlikte pek çok üst düzey inşaat projesinde yer aldık. Hâlen, seramik karo ve vitrifiye alanında İtalya ve İspanya’nın önde gelen pek çok grubunun Türkiye distribütörlüğünü yürütmekteyiz. Aynı zamanda, Türkiye’de sadece bizim üretimini ve ihracatını yapmakta olduğumuz “Dekoratif Alüminyum Mozaik” tesisimiz de faaliyetlerine devam etmekte.

Bize biraz projenizin mimari detaylarından ve sosyal donatılarından bahsedebilir misiniz?
Gerek iç gerekse dış tasarımıyla alışılagelmiş standart dubleks, apartman katı tarzı villaların çok dışında bir estetik yapıya sahip. Evlerin girişlerinde bulunanilk kat holleri ve salon galerilerinde 9,5 metrelik sıradışı bir tavan yüksekliği mevcut. Dolayısı ile evler, hava hacminin ve yaşam konforunun arttırıldığıçok ferah bir yapıda tasarlandı.
Bina üst örtüsü olarak betonarme plak kullanılmayarak, direkt çatı örtüsü ile binanın bitişi sağlandı. Bu sayede, İzmir’in 1.derece deprem kuşağında olduğu gerçeği de düşünülerek, her türlü riski en aza indirecek şekilde yapının hafiflemesi sağlandı.
Tüm binalar gerek projenin yönlendirilmesi gerekse uygulanacak peyzaj çalışması doğrultusunda tamamen bağımsız bir yapıda düşünüldü ve her binanın özel yaşam alanlarına saygı gösterildi.

Projeniz hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor?
Projemizde sıra dışı pek çok özellik olmakla birlikte ilk akla gelen ve fark yarattığını düşündüğümüz noktalar:
Kent merkezine çok yakın, kent gürültüsünden çok uzakta olması.
Benzersiz ve üst düzey konfora sahip mimarisi.
“Müstakil bir hayat” sloganımızla uyumlu olarak tüm otoparkların parsel dışında bırakılması ile oluşturulan 12.000 m2’lik eşsiz tasarımlı peyzaj alanları.
500 m2 büyüklüğündeki yüzme ve süs havuzları.
İtalya’nın en prestijli ve stil sahibi lüks markalarından Gambarelli ve Caesarile İntema Mutfak, Vitra ve Artema’nınen son tasarımlarının, Hüppe kabinler ve Teka Ankastrelerin kullanıldığı malzeme kalitesi.
Isınma ve sıcak su için, doğalgaz ile ısınmaya göre dahi %20 tasarruf sağlayan,ısıtma sistemleri konusunda Dünya’daki en iyilerden “Daikin” marka ısı pompaları, yerden ısıtma sistemleri.
Her evin, kendine özel saunası.

Daire içindeki alanlardan maksimum derecede yararlanmak adına projeyi mimari ve iç dekorasyon anlamında nasıl kurguladınız?
Açıkçası daha fazla alan kazanmak için ferahlıktan ödün vermedik. Yoksa 9,5 m gibi sıra dışı yüksekliğe sahip tavanlar yerine ikinci katta daha fazla alan kazanmayı da seçebilirdik. Evlerin kullanım alanını 40 – 50 m2 büyütmek yerine 310 m2 büyüklüğünde ama çok daha ferah ve konforlu müstakil evler yapmayı seçtik.

Detay 2Ulaşım kavramı pek çok proje için hayati derecede önemli bir karar verme unsuru. Bu anlamda projenizin konumundan da biraz bahsedebilir misiniz?
Projemizin konumu ve çevre yollarına yakınlığı sayesinde İzmir içi ve çevresindeki her noktaya rahatlıkla ulaşım imkânı var. Zaten projemizin öne çıkan ilk özelliği olarak kent merkezine çok yakın, kent gürültüsünden çok uzakta olmasını vurgulamıştık.
Karşıyaka’ya 5 dakika mesafede olmasına rağmen şehrin kargaşasından çok uzakta olması sayesinde “Müstakil bir hayat” isteyen ama şehirden de uzaklaşmak istemeyenler için en uygun bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Projenizde potansiyel müşterilerinizin beklentilerini ve değişen trendleri ne ölçüde göz önünde bulundurdunuz?
Bu bizim ilk projemiz ve bizim için referans teşkil edeceğinin bilincindeyiz. Turkuaz, kısa vadeli ticari kaygılardan uzak, keyifle yaptığımız bir proje. Bu da bize müşteri beklentilerini karşılayabilme ve yeni trendleri göz önünde bulundurma konusunda serbestlik sağlıyor.
Açıkçası markalı proje sektörünün genelinde gördüğümüz en büyük hatalardan biri; müşterilerin yapı ve malzeme kalitesinden ziyade sadece fiyata odaklandığı varsayımı ile inşaatların kaliteden ödün verme karşılığında, mümkün olan en düşük maliyetle yapılması. Tabi ki bu çerçevenin dışında kalan iyi firmalar da mevcut, ama var olan projeler incelendiğinde İzmir genelinde kaliteyi en ön planda tutan firmaların azınlıkta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Biz, benzerlerine kıyasla çok daha üst seviyede konfora, çevre düzenlemesine, malzeme ve işçilik kalitesine sahip, fakat çok daha uygun fiyatlı evler yapmak hedefi ile bu projeyi hayata geçirdik. Sadece projeyi bitirip evleri teslim etmenin, projemizi seçen müşterilerimizin memnuniyet duymaması halinde, çok da anlamlı olmadığına inanıyoruz. Bu düşünce ile beklentilerin üzerinde memnuniyet sağlayacak evler tasarlamak ve inşa etmek için çalışıyoruz.

Potansiyel hedef kitlenizi nasıl tanımlarsınız?
Sasalı’nın, doğal yaşama sevdalıların tercih ettiği bir bölge olmasından ötürü, yerleşim alanı olarak Karşıyaka çevresini tercih eden, hem doğaya, hem kuş cennetine, hem Doğal Yaşam Parkı’na, hem de bisiklet yoluna bu kadar yakın olup, yatay yerleşimle müstakil bir hayat yaşamak isteyen herkesin bizim hedef kitlemiz içinde olduğunu söyleyebiliriz.
Kısaca, yaşamdan zevk almak isteyen ve yuvasına geldiğinde günün koşuşturmasını arkasında bırakmayı, huzurlu ve konforlu vakit geçirmeyi düşleyen herkesi Turkuaz’ı görmeye ve keşfetmeye davet ediyoruz.

Teslim tarihi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Teslim tarihini 2014 Mayıs olarak planladık yani 4 ay içinde evler teslim edilmiş olacak.

Gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?
Başlangıçta özellikle İzmir’e markalı inşaat projeleri alanında yeni bir anlayış ile farklılıklar getireceğimize inanıyoruz. Belirttiğimiz gibi, artık geleneksel müteahhitlik anlayışının terk edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz, siteler veya evler değil, huzur ve konforun inşa edildiği yaşam alanları tasarlama ve hayata geçirme hedefi ile yola çıktık. Alfa Yapı A.Ş.’nin marka güvenilirliğini mümkün olan en üst düzeye çıkarmak ve sadece ismimizin potansiyel müşteriler tarafından referans olarak yeterli kabul edildiği bir noktaya ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın