“Kentsel dönüşümün rantını kuruşuna kadar vatandaşa vereceğiz”

s594756 s128438Bayraklı’da konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin gelişmesinden doğan rantı bölge insanına verecek bir dönüşüm politikası izlediklerini söyledi. Kent gündemine taşınan “ithal aday” söylemlerine de değinen Başkan Kocaoğlu, “Ben İzmirliyim. 45 yıldır İzmir’deyim. Burada iki çocuk büyüttüm, ticaret yaptım. Bütün dostlarım, herşeyim burada” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayraklı Belediyesi tarafından yapılan “Murat Çobanoğlu Parkı” ile Osmangazi Mahallesi Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Vatandaşlar tarafından yoğun sevgi gösterileri ile karşılanan Başkan Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm prensiplerini anlattı. Kentsel dönüşüm yapılacak bölgede vatandaşları komşusundan, çarşısından ayırmak istemediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “İkinci amacımız, kenti bozmadan, fazla yoğunluk vermeden ama bina maliyetinin haricindeki ekonomik değeri olduğu gibi kuruşuna dokunmadan orada yaşayan insanlarımıza vermektir. Yüzde 100’ünü vermektir. Bu iki ilke ile hareket ediyoruz. Her türlü çalışmamızı yapıp, engellemelere de Bayraklı Belediye Başkanımızla birlikte göğsümüzü siper ederek kent dönüşümünü gerçekleştireceğiz. İzmir’i bu asrın değil gelecek asrın kent dönüşümüne kavuşturacağız. 60 senede yokluk içerisinde kurulan bu kenti, 60 sene sonra bir daha problem olmayacak şekilde yolundan otoparkına, ibadethanelerden kent ormanlarına, büyük parklara dönüştürecek şekilde planlamamızı yapıyoruz” diye konuştu. Kent dönüşümüne en çok ihtiyacı olan bölgelerin başında Bayraklı’nın geldiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz Başkanımızla birlikte kent dönüşümü ile ilgili mükemmel bir çalışma yaptık. Bayraklılı hemşehrilerimizin önüne koyduk. Yerel seçim sürecinde anlaşmalar bir sıkıntıya girdi. Bu doğal. Seçimin verdiği atmosferle herkes kendine göre ‘biz şöyle, biz böyle yapacağız’ diye Bayraklı sakinlerinin kafasını karıştırıyor. Seçimden hemen sonra bu çalışmalarımıza yoğun bir şekilde hız vereceğiz. Vermek zorundayız.”

Bir Cevap Yazın