Kemeraltı Güzeli, Karşıyaka’dan mı gelirdi?

Bu soru bana çok sorulmuştur…
Ama önce şarkıyı anlatmalıyım.
1990 yıllarının başında “Kemeraltı Festivali” diye bir güzel etkinlik gerçekleştirilirdi. İzmir Ticaret Odası ile Konak Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan ve birkaç yıl yapılıp sonra unutulan bu festivalin ilkinde değerli insan Ali Kocatepe, bu festival günlerinde öne çıkarılması düşünülen bir Kemeraltı şarkısı yapma projesinden söz edip benden şarkı sözü yazmamı istedi.
Oysa benim on yıl önceden kaleme aldığım bir Kemeraltı şiirim vardı. Hemen İzmir’in yetiştirdiği bu güzel insana şiirimi sundum. Kısa sürede besteyi yaratan Ali Kocatepe, böylece “Kemeraltı Şarkısı”na imzasını attı ve eşi Aysun ile birlikte ilk festivalin son gecesinde Kemeraltı girişinde, Konak meydanında binlerce kişi huzurunda alkışlarla şarkının ilk icrasını gerçekleştirdi. Güzel, pek güzel bir geceydi, avucumuz patlayıncaya kadar alkışladık. Şarkının sözleri bize ait olduğu için de azıcık şişindik durduk. Hatta Ali dostum, şarkı sözleri için bana telif de ödedi o kadar ince bir insandır.
Sonra şarkının klibi yayınlandı, albümü çıktı. İsteyen Youtube’den Kemeraltı şarkısının klibini, isteyen “Güzel İzmir Şarkıları” ismiyle albümünü edinebilir. Veya Ali Kocatepe albümlerine bakmak gerekir.
Canlı, capcanlı, şıkırdak bir şarkıdır.

Bir Cevap Yazın