İzmir Kısa Film Festivali Ödülleri dağıtıldı

14’ncü İzmir Kısa Film Festivali ödülleri Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle İzmir Sinema Derneği tarafından 19-24 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalin ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul, jüride görev alan Yönetmen Yavuz Özkan,Yönetmen Hüseyin Karabey, Sinema Yazarı Burak Göral, Sinema Yazarı Irene Genhart, Arkas Sanat Merkezi Yöneticisi Betül Aksoy, Hong Kong Film Festivali Program Direktörü Bede Chang, Oyuncu Solmaz Panohi ile oyuncular ile davetliler ve sponsorlardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Gecenin sunuculuğu üstlenen Burcu Tatlıses tarafından davet edilen İzmir Sinema Derneği Başkanı Kayhan Kırmızıgül, festival programına 63 ülkeden 1360’dan fazla filmin başvurduğunu söyledi.

Kırmızıgül, “14’ncü İzmir Kısa Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yılda yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye’den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile özenle seçilmiş filmler gösterime alarak sinemaseverlerle buluşturduk. Cannes FF, Berlin FF Oberhousen FF gibi dünyanın önemli festivallerinde ödül almış olan filmlerden oluşan programla en iyilerin en iyisi İzmirli sinemaseverlerin beğenisine sunduk. İzmir Kısa Film Festivali, her yıl programında en büyük sinema ustalarının eserlerine de yer verdik” dedi.
Kırmızıgül’ün konuşmasının ardından 14’ncü İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası kategorilerde yarışan 9’ar film içinde Ulusal Yarışma’da Onur Yağız’ın yönetmenliğini üstlendiği “Patika” ödüle değer bulunurken, aynı zaman da SİYAD Ödülünün de sahibi oldu.

Uluslararası Yarışma’da Oksana Mirzoyan Yönetmenliğini üstlendiği 140 Dirhem En iyi Performans ödülü’nün, Jüri özel ödülü Yönetmen: Azra Deniz Okyay’ın “Küçük Kara Balıklar”, yönetmenliğini Kaspar Schiltkech’in üstlendiği Bonne Esparence’e (Umut) verildi.

Bir Cevap Yazın