Karşıyaka, Alaybey Tersanesi’nde hayatlarını kaybeden 10 şehidine ağlıyor

22638450İzmir Karşıyaka Alaybey Tersanesi’nde yaşanan üzücü gemi kazasıyla ilgili düzenlenen resmi törenin ardından şehitler memleketlerine uğurlandı.

Kazada hayatlarını kaybeden şehit Deniz Piyade Er Yavuz Arslan (22) ile işçi Cafer Kırbaş (42) için Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde ikindi namazını müteakiben cenaze namazı kılındı.

Cenaze törenine Deniz Kuvvetleri Komutanı Oraamiral Bülent Bostanoğlu, Genel Kurmay Eski Başkanı Hilmi Özkök, Donanma Komutanı Veysel Kösele, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile şehit asker Arslan’ın annesi Neşe Arı ile babası Zülfü Arslan ile merhum Cafer Kırbaş’ın annesi Azime Kırbaş, eşi Gülcan Kırbaş, çocukları Esra, Nisa Nur ve Yusuf Kırbaş ile yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Acılı aileler birbirlerini teselli ederek taziye de bulundu.

DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAYACAKLARDI
Beş yıldır tersanede görev yapan üç çocuk babası Cafer Kırbaş’ın çocuklarından birinin haftaya doğum gününü kutlayacakları ve karne hediyesi aldığı öğrenildi. Cafer Kırbaş’ın kızı Esra Kırbaş babası ile çekilen son pozunu tabut başında verdi. Küçük kız önce babasının tabutunu gözyaşları içinde cep telefonu ile fotoğrafını çekti ardından tabutun başına geçerek son kez babasıyla verdiği pozu çektirdiği fotoğrafla ölümsüzleştirdi.

“GÜL KOKULU OĞLUM GÜLLER İÇİNDE YATSIN”
Şehit Arslan’ın acılı annesi Neşe Arı da 6 yıl önce Malatya’dan İzmir’in Bayındır ilçesine yerleştiklerini oğlunun esas görev yerinin Hatay İskenderun olduğu ancak ‘TCG Değirmendere’ isimli geminin bakımı için İzmir’e geldiğini ve yeni yıla tezkeresini almış olarak gireceğini belirtti. Acılı anne Arı; şöyle konuştu: “Oğlum burayı çok sevmişti. Malatya’dan Bayındır’da oturuyoruz ama bana, ‘anne buraya taşınalım’ demişti. Gül kokulu oğlum o benim. Evimin en küçüğüydü, küçük kuzum benim. Güller içinde yatsın”

YÜZDE 100 HATA VAR
Öte yandan hayatını kaybeden işçilerden merhum Cafer Kırbaş’ın teyzesinin oğlu Nihat Şahin kendisinin kaptan olduğunu belirterek Alaybey Tersanesi’nde yapılan işlemin hatalı olduğunu belirtti. Şahin, yapılan işlemin yüzde yüz hatalı olduğunu iddia ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Gemi altında ağırlık oluştuğu vakit dengesi bozulur ve bir suya atılan şişe misali ilk önce su alarak yan yatar. Denizcilikte GM denilen bir sistem vardır. Nötr ya da eksi olduğu zaman ağırlık merkezi yukarı çıkar. Bu işlemde yüzde yüz hata vardır. Romörkörü durgun sularda devirmeniz mümkün değildir. En uygunu geminin ağırlık merkezinin değiştirilmeden ve havuz doldurulmadan bu işlemleri yapmaları gerekiyordu.”

Askeri törenin ardından şehit asker Deniz Piyade Er Yavuz Arslan Kadifekale Şehitliği’nde, merhum Cafer Kırbaş da Doğançay Mezarlığında toprağa verildi.

Bir Cevap Yazın