Toprak’tan Cumhuriyet Resepsiyonu

internetTürkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ncı yılı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle İzmir Valisi Mustafa Toprak Balçova Termal Tesisleri Kardelen Salonu’nda bir resepsiyon verdi. İzmir Valisi Mustafa Toprak ve avukat eşi Selime Toprak’ın ev sahibi olduğu resepsiyona katılanlar arasında Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, eşi Mürvet Atay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, AK Parti İzmir Milletvekilleri Ali Aşlık, Nesrin Ulema, Rifat Sait, Hamza Dağ, Vali Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yetkilileri, askeri erkan ve eşleri başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyon “Cumhuriyet” adlı kısa film gösterisinin sinevizyona yansıtılmasıyla başladı. Kısa filmin ardından konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, Atatürk’ün Türk milletine sunduğu en önemli kazanımlardan birisinin en büyük eserim dediği Cumhuriyet olduğunu vurguladı. Cumhuriyet’in ilanı ve ardından gerçekleştirilen değişimlerle çağdaş uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydedildiğine değinen Vali Mustafa Toprak, “Tam bağımsızlık ve millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet’in temel hedefi; Türk Milletini, tüm kurum ve kurallarıyla modern bir yönetime, hak ettiği ileri yaşam düzeyine kavuşturmaktır. Başka bir ifade ile Cumhuriyet idaresi bir kalkınma ve modernleşme projesi olarak ortaya konulmuştur. Cumhuriyet’le birlikte eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti; köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak, laik, demokratik ve çağdaş yapısıyla pek çok ülke için örnek ve model durumuna gelmiştir. Elbette Türk Milleti olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu ortak sorumluluk 90 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklememizi, onu daha da yüceltecek atılımları hayata geçirmemizi zorunlu kılmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, ülkemizin bağımsızlığını, kalkınma ve modernleşmesini, güçlü ve büyük bir devlet olarak Dünya milletler ailesinin saygın bir üyesi haline getirmemizi sağlayan Cumhuriyetimizi ve Cumhuriyetimizin 90’nıncı yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.
Cumhuriyetimizin 90’nıncı kuruluş yıldönümü kutlu olsun” dedi. Konuşmanın ardından resepsiyona özel Eagean Band Grubu sahne aldı. Cumhuriyetin kuruluşunun 90. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet pastasının kesilmesinin ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak ve davetliler hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı’nı söyledi. Gece havai fişek gösterilerinin izlenmesiyle sona erdi.

Bir Cevap Yazın