Judy Light Ayyıldız, Rotary’nin konuğu

internetKayınvalidesi Adalet’in ve 20’nci Yüzyıl Türkiye’sinin romanı “Kırkdiken”i yazan Amerikalı gelin Judy Light Ayyıldız, Bostanlı ve Karşıyaka Rotary’nin ev sahipliğinde Rotaryenlerle buluştu.

İlk buluşma Karşıyaka Rotary Kulübü Başkanı Yasemin Reşitoğlu’nun da konuk olarak katıldığı Bostanlı Rotary Kulübü’nün gündüz toplantısında gerçekleşti ve yazar Judy Light Ayyıldız Bostanlı Rotary Kulübü üyeleri ve konuklarına hitap etti.
İzmir’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında eşinin annesinin kendisinin çok yakın arkadaşı olduğunu, bir roman olan Adalet’ın aslında sözlü bir anlatıma dayandığını söyledi.

7 YIL BOYUNCA ARAŞTIRDIM
Ayyıldız, kayınvalidesi Adalet’in yakında öleceği düşüncesiyle kendisini İstanbul’a çağırarak, ‘Ben belki önemli bir insan değilim ama hikayem önemli. Sana bütün detayları anlatmak istiyorum. Çünkü benim yaşadığım hayatı yaşayan kadınlar var’ sözleriyle kitabın doğduğunu ifade etti. Kayınvalidesinin 91 yaşında hikayesini anlatmasından ve 92 yaşında vefat’ının ardından tarihini iyi bilen insanlar arasında bulunduğunu da göz önüne alarak dikkat etmek gerektiği bilinciyle 7 yıl boyunca Türkiye tarihini araştırdığını ve sonra yazmaya başladığını söyledi.

Ayyıldız, “Ben kitabı yazarken okuyucularını kitabın içine çekmeye çalmıştım. Roman basılmadan önce Türklerin gerçek tarihini öğrenme imkanı buldum. Aslında genç insanlara seslenmek istiyorum. Onların tarihi bilmeleri veya hatırlamaları yeterli değil. İki deneyim için iki tane yol vardır. Birinci aşamada yaşar, deneyimlersiniz, ikinci aşamada ise okuduğunuz şeylerden deneyimlediğinizdir. Adalet bu günün gençlerine kendi deneyimlediği hikayeyi anlatırken, aynı zamanda modern Türkiye’nin doğuşu, yükselişi için sembolik bir insan oluyor. Bu, bu kitabı sadece Türkiye’de okuyan insanlar için değil, Amerika’da İngiltere’de, dünyanın diğer yerlerinde okuyan insanlar için geçerli” dedi.

Hikayin bir sonu, bir başlangıcı bir ortası bulunacağını belirten yazar, ama yapıdan bahsedildiğinde yapı ve hikayesinin konusunun romanda birbirileriyle iç içi geçmiş, birbirlerini tamamlayan ögeler olarak yer aldığını anlattı.

HİKAYEDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAR
Bir çok tema bulunan kitapta ana hikayenin 10 yıl süren savaşın içinde yaşayan bir kadının ve bir mucize olarak yeniden yükselen bir ulusun bireyi olarak Adalet’in hikayesinin dinlendiğini dile getirerek; “Ve dünyada baktığımızda da geçin yüzyılın getirdiği bir takım değişimlerden de söz edebiliriz. Dinin, mitolojinin ve aynı zamanda edebiyatın tümüyle hikayeselleşmesinden ve insan ruhunun özgürleşmesinden söz ediliyor. Adalet’in hikayesinde savaş içinde olan bir millet, parçalanan bir imparatorluk, trajedi ve hayat hikayelerinden, aşktaki aldatmalardan, kolere, dizanteri, açlık, sefatetten, dul kalanlar, öksüz kalanları anlatıyor. Anadolu ve Trakya tek başına yıkılmış durumdaydı. Kalan sadece hayallerdi. Fakat hayal kurabilmekte bir insanın ruhunun en derin parçasında yer alan vizyon, yanı ön görüde bulunabilme yetisiydi. Bu büyük liderin sayesinde gerçekleşti ve bildiğiniz gibi küllerin arasından Türkiye Cumhuriyeti doğdu. Fakat bu sadece Türkler için bir hikaye değil, her zaman geçerli olan bir hikaye. Bu dünyada geçen yüzyılda geçen büyük iç savaşların hikayesi. Gerçekten istiyoruz. Bunu yapabiliriz diyen ve liderlerinin peşini bırakmayan arzulu, istekli bir halkın hikayesinde bahsediyoruz” dedi.

KIRKDİKEN
Trakyalı eşraf ailenin kızı Adalet, Balkan Harbi çıktığında henüz on yaşındadır, on beş yaşında ise evlenmek üzere bir nalbandın oğlu olan Burhan’a kaçar. Dünya Savaşı, Milli Mücadele ve ardından Cumhuriyet yıllarında kocası ve çocuklarıyla birlikte Anadolu’nun bir ucundan diğer ucuna savrulan yaşamı bir ulusun yaşam mücadelesiyle iç içe örülür. Adalet, toplumsal acıların, kayıpların, aşkta hayal kırıklıklarının üstesinden azim ve kararlılıkla, Cumhuriyet’e olan inancıyla gelir. Yaşlandığında o, “Millet dediğin benimki gibi rahimlerden doğar, büyür” diyen Adalet Öğretmen’dir.

JUDY LİGHT AYYILDIZ
Müzisyenlik ve müzik öğretmenliği kariyerinin ardından, otuz yıl süreyle bütün öğretim düzeylerinde yaratıcı metin yazarlığı dersleri verdi. Edebiyat seminerlerinde, şiir, yazarlık ve kadın konularıyla ilgili uluslararası konferanslarda eğitmen ve sunucu olarak görev aldı, eserleri birçok ülkede basıldı.
13 yıl süreyle Artemis, Artists and Writers from the Blue Ridge’in editörlüğünü yapmış, Blue Ridge’li Yazarlar Grubu’nu kurmuştur. Yayımlanan yapıtları şunlardır: First Recital, Smuggled Seeds, Mud River (şiir), Creative Writing across the Curriculum, Easy Ideas for Busy Teachers, The Writers’ Express (kompozisyon metinleri), Nothing but Time (anılar) ve Some of My Ancestors are Ottomans and Turks (Vedii Ayyıldız tarafından resimlenmiş çocuk kitabı). Edebi yazıları New York Quarterly, Mickle Street Review, Sow’s Ear, Hawaii Pacific Review, Black Water Review, Northeast Journal ve Kalliope gibi yayınlarda yer almıştır. Kazandığı ödüller arasında, “YWCA Women of Achievement in Education 2010”, çeşitli şiir ve kısa öykü yarışması ödülleri, Atatürk’ün Kızları, Turkish Forum, Üniversite Kitabevleri En İyi Kitap finalistliği, Gusto Şair Keşfi birinciliği sayılabilir. Kitaplarından alıntıları içeren Weaving This Woman’s Life and Work (Bu Kadının Yaşamı ve Hayatı Dokuyuşu) adlı denemesi bütün dünyada yayımlanan Women in Dialogue: (M)uses in Culture antolojisinin 2008 yılı baskısında yer almıştır. Judy L. Ayyıldız “2009 Nâzım Hikmet Şiir Festivali Ödülü”nün de sahibi.

Bir Cevap Yazın