İtalya’nın ekonomi lokomatifi, Milano

İş adamının kaderidir, iş programı onu yönlendirir. Seyahat programlarına genelde iş gezileri ile birlikte planlanır. Bu kurban bayramını farklı bir seyahat ile geçirdim.
Tüm bayram, İtalya’nın Milano şehrindeydim. Fieramilano da düzenlenen dünyaca ünlü Host Milan Fuarına katıldım. 2 yıl öncesinden rezervasyon yaptırıp firmamın katıldığı fuar tam bayram ile çakıştı. Yapılacak bir şey yoktu. Hem fuara katıldım, hem de ilk kez Milano’da 9 gün yaşadım.

Milano denince aklıma Galatasaray’ın Avrupa şampiyonu olurken yendiği futbol takımı geliyor. Oysa İtalya’nın ekonomisi ve sanayisinin kalbi Milano’da atıyor. Birçok medya kuruluşunun ve büyük şirketin merkezi Milano’da bulunuyor. Milano, moda haftasıyla, dolayısıyla moda sektörüyle ünlü bir şehir. Valentino, Gucci, Versace, Prada, Armani ve Dolce & Gabbana gibi lüks İtalyan markalarının hepsinin merkezi Milano’da bulunuyor.
Nüfus olarak da, 5.2 milyonluk nüfusuyla İtalya’nın en büyük şehri. Milano ayrıca 2015 yılında dünyanın en büyük fuarı olan Expo’ya ev sahipliği yapacak.
Ekonominin kalbi Milano’da attığı için, İtalya’nın toplam vergi gelirlerinin önemli bir kısmı, Milano ve çevresindeki şehirlerden geliyor.

Bir Cevap Yazın