KARŞIYAKA’YA BİR KARDEŞ DE ÇİN’DEN GELİYOR

DSCI5309Karşıyaka’nın kardeş şehirler ailesi genişliyor. “Kardeş şehir olalım” çağrısı bu kez çok uzaklardan, Çin’den geldi. Davet üzerine Çin’e giden Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, 6 milyon 372 bin nüfuslu Wuxi Belediyesi ile “kardeş şehir” protokolü için süreci başlatan ilk imzayı attı.

Çin’in Jiangsu yönetim bölgesinin güneyinde yer alan Wuxi (Yuşi) kenti ile Karşıyaka Belediyesi arasında “Kardeş Şehir” ilişkisine dayalı Mutabakat Anlaşması’nda imzalar, her iki kentin yöneticilerinin de katıldığı törenle atıldı. Davet üzerine Wuxi kentine 3 günlük bir ziyarette bulunan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, imza töreninde yaptığı konuşmada, Karşıyaka’nın uluslararası arenada önemli yol kat ettiğine vurgu yaparak, “Kardeş şehir ilişkileri, Karşıyaka için çizdiğimiz ‘Turizm kenti’ vizyonunun geliştirilmesinde büyük önem taşıyor. Dünyanın dört bir yanında sahip olduğumuz kardeş kentlerimizle gerçekleştireceğimiz ortak projelerle, sadece kentler birbirini tanımayacak, aynı zamanda, turist sirkülasyonuna da ciddi ivme kazandırılacaktır. Wuxi kenti ile bugün atılan imzalarla, Kardeş Şehir protokolünün ilk adımını atmış bulunuyoruz. Turizm alanında yapacağımız proje ile Çinli turistleri önümüzdeki dönemde Karşıyaka’da ağırlayacağız. Kardeş Şehir ailemiz genişlerken, Karşıyakamızın adını tüm dünyaya duyurmuş oluyoruz” dedi.

Başkan Durak ile birlikte Wuxi kenti adına Mutabakat Anlaşması’na imza koyan Belediye Başkan Yardımcısı Zhu Aixun, sadece turizm değil, çevre, eğitim ve ekonomi gibi alanlarda da işbirliği yapılacağını hatırlatarak, “Bu çalışmalar, her iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesinde önemli katkı sağlayacaktır” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın