“ATAM EMANETİN EMİN ELLERDE”

IMG_5112 IMG_5029Karşıyakalı 300 genç Ata’nın huzuruna çıktı. Karşıyaka’daki 16 lise ile Karşıyaka Belediyesi Gençlik Merkezi KARGEM’de öğrenim gören 300 genç, Belediye Başkanı Cevat Durak ile birlikte Anıt Kabir’i ziyaret etti.

Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 75 yıl dönmünde Karşıyaka Belediyesi lise öğrencilerini Anıtkabir’e götürdü. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, ilçedeki 16 liseden toplam 300 öğrenci ziyarete katıldı. Gece 6 otobüs ile yola çıkan öğrenciler, sabahın erken saatlerinde Anıtkabir’e ulaştı. Öğrencilerle birlikte Anıtkabir’e giden Belediye Başkanı Cevat Durak, Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’daki kabrinden aldığı toprağı Müze Komutanı Öğretmen Binbaşı Kasım Mehmet Teke’ye teslim etti.

Belediye Başkanı Cevat Durak mozoloye çelenk koyduktan sonra saygı duruşu yapıldı. Öğrenciler daha sonra Anıtkabir’deki Özel Eşyalar Müzesi Sergisi, Panoramalar ve Tablolar, Tonozlu Galeriler, Komutan ve Kahramanlara Ait Büstler, Mozolenin canlı ekran görüntüsü, Atatürk’ün Okuduğu Kitaplar Kütüphanesi ve hediyelik eşyalar bölümünü gezdi.

Anıtkabir’de bulunmaktan duydukları mutluluğu belirten öğrenciler, “Kitaplarımızda okuduğumuz Anıtkabir’i görme imkanı bulduk. Burası gerçekten çok etkileyici. Ata’mızın emanetlerine her zaman sahip çıkacğız. Bizlere bu imkanı sağlayan Karşıyaka Bleediye Başkanı Cevat Durak’a çok teşekkür ediyoruz“ dedi.

Gençlerin Ata’sına her zaman sahip çıktığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise,ziyaretin kendisini de duyguşandırdırğını belirterek, “Karşıyakalılar Atatürk’e ve onun eserlerine daha çok sahipleniyor. Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım törenlerinde bu coşkuyu fazlasıyla görmekteyiz. Öğrencilerimizin Atatürk sevgisini geliştirmek, onun eserleriyle buluşmak için Anıtkabir’deyiz“ diye duygularını dile getirdi.

Başkan Durak, Anıtkabir’de Anı Defteri’ne ise şunları yazdı:”Atam sevdiğiniz İzmir’den, derin muhabbetle selamladığınız Karşıyaka’dan farklı yaş gruplarından bir toplulukla huzurunuzdayız. Özellikle Cumhuriyeti emanet ettiğiniz gençler grubumuzun çoğunluğunu oluşturuyor. Biz de sizler gibi onlara güveniyor, onların varlığı sayesinde geleceğe umutla bakıyoruz. Annenizin sinemizde, topraklarımızda yatıyor olmasının Karşıyakayı özel kıldığının bilincindeyiz. Belediye olarak emanetinize her türlü özeni gösteriyoruz. Karşıyakalılar da sizin gibi büyük bir devlet adamını yetiştiren Zübeyde Hanım’ın kabrini hiç yalnız bırakmıyorlar, her fırsatta saygılarını iletiyorlar. Tüm Karşıyakalılar adına içten saygılarımı sunarım.”

Bir Cevap Yazın