M. Fatih Karagül’ün eserleri Kedi’de

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. M. Fatih Karagül Seramik Sergisi “ANTİKİTE ll” adlı sergisi Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı.

Serginin açılış kokteyline Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Yoleri’nin yanı sıra aralarında Bingül Başarır’ın da bulunduğu çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.
Sergisi ile ilgili bilgi veren M. Fatih Karagül, Seramiği salt sanat ya da zanaat eseri üretiminde kullanmak için seçtiği malzeme olmaktan ziyade, evrensel bir varoluş süreci olarak algıladığını söyledi. Karagül, “Dünden, yarına yaşantımızın büyük bir kısmında yer edinmiş ya da asla kopamayacağımız bir olgudur seramik. Seramikçinin meseleleri kolaylıkla halledebilmesi için, analitik düşünülebilmesi gerektiğine inanırım. Bunun İçin altın oran, geometri, sütrüktür gibi mevzularda bilgi sahibi olup, bunları uygulamalı olarak tasarımlarına aktarabilmelidir bir seramikçi. Sanatın özünde yatan tasarımı ve teknolojiyi es geçmeden düşünmelidir. Tasarım doğadır, doğanın ta kendisidir. Doğru tasarım ise: Sanatçı-tasarımcının, temel ögeleri analitik biçimde kurgulayıp, kültüre harmanlayıp, estetikle birleştirip, doğanın yansımasından kendi dili ile güzeli elde etme sürecidir. Bir seramikçi olarak, seramik üretmekten taviz vermeden, formun önemini vurgulayarak çalışmalarımı yürütmekteyim. Geleneksel verileri, arkeoloji ve mitolojiyi çalışmalarıma kaynak olarak kullanıp çağdaş yorumlar ve tasarımlar oluşturabilmeyi hedeflerim. Seramiği salt sanat ya da zanaat eseri üretiminde kullanmak için seçtiğim bir malzeme olmaktan ziyade, evrensel bir varoluş süreci olarak algılarım. Bu sergide antik temalar, mitoloji, din ve mekan temaları sütrüktürel bir üslupta ele alınmaya çalışılmıştır. Mekan, boşluk, ışık ve doku, çalışmalarımın şekillenmesine temel oluşturmaktadır” dedi.

Bir Cevap Yazın