KÜLTÜR SEMPOZYUMU KARŞIYAKA’NIN GEÇMİŞİNE IŞIK TUTUYOR

IMG_2161 IMG_2170Karşıyaka Belediyesi’nin Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Karşıyaka 2. Kültür Sempozyumu”nun ilk gününde kentin geçmişine ışık tutacak pek çok bildiri sunuldu. Sempozyumun açılış konferansını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Doğer’in “Karşıyaka tarihi, eski İzmir tarihinden de eskidir” sözleri ilk güne damgasını vurdu.

Karşıyaka Nikah Sarayı’nda 3 gün sürecek olan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “Göreve geldiğimde Karşıyaka’da tarihi eser olarak 81 adet bina görünüyordu. Geçen sure içerisinde bazılarını kendi imkanlarımızla bazılarını da sahipleri ile görüşerek restorasyonunu gerçekleştirdik. Sempozyumun ilkini 2005 yılında yine Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirdik. Bu sempozyumun kitabı basıldı, Belediye Tarihi kitabı hazırlandı ve fotoğraf kitabı basıldı. İkinci sempozyumumuzda da yine aynı çalışmaları yapıyoruz. Karşıyaka’nın mezarlıklarındaki tarihi gün yüzüne çıkarıyoruz. Hocalarımızın bir yıllık araştırması ile ortaya çıkan kitabın basımını gerçekleştirdik. Burada sunulacak bildirileri içeren sempozyum kitabı da hazırlanacak.” dedi.
Sempozyum Yürütme Kurulu adına konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Ertan Daş ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İnci Koyulu ise, çalışmaların titizlikle yapıldığını belirterek “ Bu sempozyum yerel yönetim ile üniversite işbirliğinin en güzel örneklerindendir. Bize bu imkanı sağlayan ve sürekli destek olan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. “ dedi.
Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel de konuşmasında kentte yaşayanların yaşadıkları yere sahip çıkmaları gerektiğini belirterek “ Gündelik hayatımızda bazen çok önemli ayrıntıları göremeyebiliyoruz. Bu sempozyumlar bizleri aydınlatıyor. Emeği geçenleri kutluyorum. “diye konuştu.

Bir Cevap Yazın