“2. KARŞIYAKA KÜLTÜR VE ÇEVRE SEMPOZYUMU” KARŞIYAKA GEÇMİŞTEN GELECEĞE NOT DÜŞÜYOR

IMG_1900Karşıyaka Belediyesi’nin Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile birlikte düzenlediği “Karşıyaka Kültür ve Çevre Sempozyumu”nun 2.si 6 Kasım’da başlıyor. Bir basın toplantısı ile sempozyum hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, 3 gün süresince sunulacak bildirilerin Karşıyaka’nın tarihine not düşeceğine dikkat çekerek, “Bir yerel yönetici olarak, kentimin değerlerinin gün ışığına çıkmasını istiyorum” dedi.

“2. Karşıyaka Kültür ve Çevre Sempozyumu”nun Düzenleme Kurulu’nda yer alan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yar. Doç. Dr. Şakir Çakmak ve Yar. Doç. Dr. Ertan Daş ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Durak, 6-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek sempozyumda, 44 araştırmacı tarafından hazırlanan 32 bildirinin sunulacağını belirtti. Başkan Durak, bildirilerin Karşıyaka’nın tarihine ışık tutarken, geleceğine de not düşeceğini söyledi. 2005 yılında düzenlenen ilk sempozyumun, beraberinde önemli çalışmaları da getirdiğini belirten Başkan Durak, “Karşıyaka’nın tarihine ilişkin bugüne kadar yapılmış ciddi bir çalışma bulunmamaktaydı. İlk sempozyumda sunulan bildirileri kitaplaştırarak, ilk önemli adımı attık. Ardından, 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak Karşıyaka Tarihi kitabını kente kazandırdık. 2. Sempozyumunda bu açıdan Karşıyaka’ya artı değer katacağına inanıyorum” diye konuştu.

Karşıyaka Belediyesi ile birlikte anlamlı çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ertan Daş da, sempozyumun önemine vurgu yaparak, “Karşıyaka Belediyesi kültürel anlamlı çok aktif ve önemli çalışmalar yapıyor. İzmir’de en çok müzeye sahip kent Karşıyaka… Başkan Durak’ın kültüre bakışı bunda etkili oluyor” dedi.

6-7-8 Kasım tarihleri arasında Karşıyaka Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan “2. Karşıyaka Kültür ve Çevre Sempozyumu”nda, kentin şehircilik, mimari doku, çevre, sanat, kültür ve sosyal yaşamını ele alan 32 bildiri sunulacak.

Bir Cevap Yazın