KARŞIYAKA’YA ABD’DEN KARDEŞ GELİYOR

Yamanlar Gençlik Parkı Protokol imza 2Karşıyaka Belediyesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia Eyaleti’ne bağlı Loudoun Belediyesi ile kardeş şehir oluyor. Bir heyetle İzmir’e ziyarete gelen Loudoun Belediye Başkanı Scott York, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ı ziyaret ederek makamında ön protokolü imzaladı. İki kent arasında sosyal ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye yönelik başlatılan ilişkilerin farklı sektörlere yayılarak sürdürülmesi için işbirliği kararı alındı.

Karşıyaka’nın “Kardeş Şehir Protokolü” imzaladığı kentler ile arasında yakın ilişkiler kurduğunu belirten Başkan Durak, “Kardeş şehirlerimizle ortak birçok projeler gerçekleştirdik. Bazı kentlerde Karşıyaka Parkı kurduk. ABD’de kuracağımız işbirliğinde kent gelişimi ve çevre konularında ortak projeler üretebiliriz. Sanatsal etkinlikler, sosyal aktiviteler geliştirebiliriz“ dedi. İki kent arasında ilk adımın atıldığını belirten Başkan Durak, kısa sürede önemli gelişmelerin olabileceğini söyledi.

Konuk Başkan York’ta konuşmasında Almanya ve Kore’den kardeş şehirleri olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de başlayacak dostluklar daha da gelişebilir. Bölgemizdeki belediyeler ile Karşıyaka bölgesindeki belediyeler arasında da işbirliği yaygınlaştırılabilir “ diye konuştu. Konuk Başkan Karşıyaka’da gördükleri sıcak ilişkiden mutlu olduklarını da vurgulayarak, “Kardeş şehir kararımızı belediye meclisinden onaylatacağız. Kesin protokol için sizleri şimdiden davet ediyoruz“ diye de ekledi.

Loudoun Belediye Başkanı ile birlikte Virgnia Eyaleti Ulaştırma Bakanı Sean Connaughton, aynı eyalet içindeki Prince ve Purcellville ile Alexandrria Belediye Başkanları, Kuzey Virginia Belediyeler Birliği Başkanı da Karşıyaka’yı ziyaret eden Amerikalı heyette yer aldı. Karşıyaka Belediyesi tarafından son dönemde yapılan Ahmet Taner Kışlalı Parkı, Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi, Latife Hanım Köşkü Anıevi ile Şantiye tesislerini de gezen konuklar belediye hizmetleri hakkında bilgi aldı.

Bir Cevap Yazın