YENİ İTALYAN EFSANESİ; LAMBORGHİNİ VENENO ROADSTER…

veneno_roadster_ambient-2 veneno_roadster_internal50. kuruluş yıldönümünü kutlamaya devam eden Lamborghini tüm zamanların en istisnai süper spor otomobillerinden biriye karşınızda. Lamborghini Veneno Roadster, olağanüstü tasarımıyla nefes kesen bir performans sunan üstü açık bir yarış otomobili prototipi.

Olağanüstü bir otomobil olan Veneno Roadster yoğun bir sürüş deneyimi yaşamanızı garanti ediyor – çünkü “açık” derken gerçekten de açık bir otomobil. Tavanı olmayan otomobilde sadece optimum güvenlik için bir emniyet çubuğu bulunuyor. Tasarım, optimum aerodinamik özelliklerine ve güçlendirilmiş köşelerin sağladığı stabiliteye odaklanırken, yol tutuş özelliği bir yarış prototipine yakın seviyede ve bütün bunlara rağmen trafiğe açık yollarda kullanılması tamamen yasalara uygun.

750 HP güce sahip olan Veneno Roadster 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.9 saniyede tamamlıyor ve 355 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Lamborghini Veneno Roadster’in 12 silindirli ve 6.5 litrelik motorunun yanı sıra donanımları arasında son derece hızlı vites değiştirme özelliğine sahip beş modlu ISR şanzıman, sürekli dört çeker sistemi ile itme çubuklu süspansiyon ve yatay yay/amortisör birimlerine sahip yarış şasisi yer alıyor.

Lamborghini Veneno Roadster bir yarış prototipinin aerodinamik verimliliğini trafiğe açık yollara taşıyor. Formunun her ayrıntısı belli bir işlev gözetilerek yapılmış: olağanüstü dinamik özellikler, optimum bastırma kuvveti ile birlikte asgari sürtünme ve yüksek performanslı motorun mükemmel soğutma özellikleri bulunuyor. Bu yüzden Veneno Roadster’in tam bir Lamborghini olduğuna hiç kuşku yok; Sant-Agata Bolognese’de üretilen tüm süper spor otomobillerin taşıdığı köklü tasarım felsefesine sıkı sıkıya bağlılığını koruyor. Bu kapsamda olağanüstü oranlara sahip otomobilin ön kısmındaki güçlü ok şekli ve kılıç keskinliğindeki hatlar ile pürüzsüz yüzeyler arasındaki karşılıklı etkileşim dikkat çekiyor.

Lamborghini Veneno Roadster’in tüm tasarımı mükemmel bir hava akımı ve bastırma kuvvetini gerçekleştirmek üzere hazırlandı. Ön kısım mükemmel bir aerodinamik kanat işlevi görüyor. Arka çamurluk ile otomobilin gövdesi arasındaki görsel ayrım, yarış otomobilleri dünyasına bir gönderme yapıyor ve aerodinamik akımı optimize ediyor. Pürüzsüz gövde altı gerçek bir difüzöre dönüşüyor ve bir bölme ile ayrılmış olan dört büyük egzoz borusunu çerçevesini oluşturuyor. Egzoz borularının geniş ağızları motor bölümünün havalandırılmasını sağlıyor ve hava akımını arka kanada yönlendiriyor. Motor sporlarındaki büyük bir deneyim ve çok sayıda aerodinamik simülasyon çalışmasının ürünü olan ayarlanabilir arka kanat tasarımı, arka kanat ile arka difüzörün etkileşiminde hava akımının optimum şekilde gerçekleşmesini amaçlıyor.

Otomobilin kendine özgü alaşım jantları da aerodinamik işlevine göre şekillendirildi – jantın etrafındaki karbon fiber halka, bir türbin gibi çalışarak karbon seramik fren disklerini soğutmak üzere ek hava akımı veriyor. Otomobilin çarpıcı rengi olan “Rosso Veneno” özel olarak Veneno Roadster için geliştirildi. Veneno Roadster aynı zamanda Automobili Lamborghini’nin CFRP bazlı hafif tasarım konusundaki rakipsiz uzmanlığının da bir kanıtını oluşturuyor. Karbon fiber destekli polimer formlarından yapılan bir monokok Roadster’in esasını oluşturuyor. Tüm dış parçalar CFRP’den imal ediliyor. Dünya genelindeki bütün emniyet ve tescil şartlarına uygun olan Veneno Roadster doğal olarak hava yastıklarından özel olarak uyarlanmış ESP yol tutuş sistemine kadar her türlü emniyet donanımını da içeriyor.

Karbon fiber Veneno Roadster’in iç kısmına da hakim. Karbon fiber monokok otomobilin içinde ara kanalın ve ızgaraların çevresinde görülebiliyor. İki adet hafif çanak koltuk, patenti Lamborghini’ye ait olan Dövme Kompozit’ten yapılıyor. Dokunmuş karbon fiber anlamına gelen CarbonSkin malzemesi ile kokpitin tamamı, koltukların bir kısmı ve tavan döşemesi kaplanıyor. Yüksek teknoloji ürünü bir kumaşa benzeyen bu son derece ince görünümlü karbon fiber örgüsü, her forma tam uyum sağlıyor ve aracın ağırlığının azaltılmasına yardımcı oluyor.

Veneno Roadster’in sistematik, karbon fiber malzemeli ve hafif tasarımını gözle görmek mümkün ancak aynı zamanda otomobilin ölçülerine de yansıyor: boş ağırlığı sadece 1.490 kilogram olan Veneno Roadster’in güç/ağırlık oranı sadece 1,99 kg/hp. Otomobile bu oranın sağladığı akıllara durgunluk veren performansı anlatmaya, 2.9 saniyelik 0’dan 100 kilometreye hızlanma süresi gibi çarpıcı bir rakam bile yetmiyor.

Dünyanın en özel otomobillerinden biri olan bu modelden 2014 yılı boyunca sadece 9 adet üretilecek ve her biri vergiler hariç 3.3 milyon Euro fiyatla satılacak.

Bir Cevap Yazın