BU HEYKELLER KARŞIYAKA’YA ÇOK YAKIŞACAK

IMG_9431 IMG_9493Karşıyaka Belediyesi 2. Karşıyaka Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu sona erdi. 9 ülkeden 12 sanatçının katıldığı sempozyumda yapılan mermer heykeller törenle teslim alındı. Dünyada pek çok ülkede yaptıkları heykeller ile adından söz ettiren sanatçıların sempozyuma katıldığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Sanatçılarımız 24 gün içinde mermer blokların nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü bizlere gösterdi. Kültür-sanat kenti Karşıyaka’nın sokaklarını, parklarını, meydanlarını süsleyecek bu heykeller, kentimizin daha da güzelleşmesine katkı sağlayacak“ dedi.

Karşıyaka Belediyesi 2. Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yar. Doç Dr. Canan Sönmezdağ’ın koordinesi ile gerçekleşti. Sempozyuma Türkiye’den Canan Sönmezdağ, Varol Topaç, Ebru Akıncı, Yunanistan’dan Antonis Myradias, Romanya’dan Panaite Chifu ve Dmitri Lon Serban, İtalya’dan Francesco Panceri, İspanya’dan Gemma Dominguez, Arnavutluk’tan Genti Tavanxhiu, Yeni Zelenda’dan Renate Verbrugge, Kore’den Choe So Dong ile Tayvan’dan Wu Ming Sheng katıldı. Mavişehir sahilinde 14 Ağustos’ta başlayan sempozyumda sanatçılar Karşıyaka için kendi planladıkları heykelleri hazırlamaya başladı. Halka açık olarak gerçekleştirilen çalışmalar sonunda yapılan heykeller için çalışma alanında tören yapıldı.

Törende heykeltıraşlar adına konuşan Yar. Doç. Dr. Canan Sönmezdağ, “Karşıyaka Belediyesi bizlere her türlü kolaylığı sağladı. İzmir çok güzel bir şehir… Sanatçılarımız bu eserler için çok emek verdi. Güzel eserler ortaya çıktı. Sanata destek olan Belediye Başkanımız Cevat Durak’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın