KARŞIYAKA’DA “BALKAN RÜZGARLARI”

Suzan Kardes Süleyman SAİDOVKarşıyaka Belediyesi’nin her yıl düzenlediği “Balkan Şenliği” bu yıl festivale dönüştü. 27 Ağustos’ta, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil’in de katılacağı kortej yürüyüşü ile start alacak “Balkan Festivali” 3 gün boyunca Karşıyaka’da balkan rüzgarları estirecek.
27 Ağustos Salı günü saat:17.00’de Belediye Hizmet Binası önünden başlayıp, Karşıyaka Çarşısı’nda devam edecek olan kortej yürüyüşünde, yüzlerce kişiden oluşan “Balkan Halayı”da çekilecek.
Karşıyaka Belediyesi’nin, İzmir’deki 21 balkan dernek ve federasyonuyla birlikte, 27-29 Ağustos tarihleri arasında, Karşıyaka Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştireceği Balkan Festivali konserlerle renklenecek.
27 Ağustos akşamı, ülkemizde Balkan müziğini önemli ismi Suzan Kardeş’in sahne alacağı ilk konserin ardından, 28 Ağustos’ta Cenk Bosnalı, 29 Ağustos’ta ise, Havva Karakaş sevenleriyle buluşacak. Demokrasi Meydanı’nda saat:20.00’de başlayacak konserlerde, sahne alacak. Festival de, Türkiye ve balkan ülkelerinden 9 ressamın eserlerinden oluşan bir de sergi yer alacak. Festival kapsamında Ahmet Priştina Kültür Merkezi’nde “Balkan Sohbetleri” konulu söyleşi gerçekleşecek. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşiye konuşmacı olarak eski milletvekillerinden Kemal Anadol, Kemal Vatan ve eğitimci yazar Yücel İzmirli katılacak.
Balkan kültürünün tüm renkleri 3 gün boyuna, Demokrasi Meydanı’ndaki dernek stantlarında, Karşıyakalılarla buluşacak. Balkan mutfağının eşsiz tatları, sergi ve söyleşiler, gösteriler ile renklenecek festivale tüm İzmirlileri davet eden Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Biz, Karşıyaka’da, kardeşliğin, dostluğun ve hoşgörünün resmini yapmak istiyoruz. Tüm kültürleri bu coğrafyada buluşturmak ve barışa bir ilmek de biz atmak istiyoruz. Bu nedenle, yılın farklı dönemlerinde düzenlediğimiz, bu tip, festival ve şenlikleri çok önemsiyoruz. Karşıyakamızın nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan Balkan göçmeni vatandaşlarımızdan, bu festivale katılarak, kültürlerini, bize en iyi şekilde anlatmalarını bekliyorum” dedi.
Konser Programı:
27 Ağustos Salı Saat:20.00 İbrahim Şengöz / Suzan Kardeş
28 Ağustos Çarşamba Saat:20.00 Süleyman Saitov / Cenk Bosnalı
29 Ağustos Perşembe Saat:20.00 Agim Fişar / Havva Karakaş

KARŞIYAKA BELEDİYESİ BALKAN FESTİVALİ
27-29 AĞUSTOS 2013
Program:
27 Ağustos 2013 Salı
Saat 15.00: Söyleşi (Balkan Sohbetleri)
Yer: Karşıyaka Ahmet Priştina Kültür Merkezi (Şemikler)
Moderatör: A. Kemal Baysak (Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Karşıyaka Belediyesi eski başkanı)
Konuşmacılar: Kemal Anadol (Eski milletvekili),Kemal Vatan (Eski milletvekili-) ,Yücel İzmirli (Eğitimci-yazar)
Saat 17.00: Kortej ve Göçmen Halayı
Belediye önünden hareket, Karşıyaka Çarşısına yürünecek, İskele önünde tüm katılımcılar ile Göçmen Halayı çekilecek
Saat 19.00: Bostanlı Demokrasi Meydanı’ndan Balkan standları açılacak
Saat 20.30: Konser (Bostanlı Demokrasi meydanı)
İbrahim Şengöz
Saat 21.00: SUZAN KARDEŞ
28 Ağustos 2013 Çarşamba
Saat 17.00 Karşıyaka Çarşısı halk oyunları gösterileri
Saat 20.30 KONSER
Süleyman Saidov (Makedonyalı Rack Saatçısı)
Saat 21.00 CENK BOSNALI
29 Ağustos 2013 Perşembe
Saat 17.00: Balkan Halk Oyunları gösterisi (Karşıyaka Çarşısı)
Saat 20.30: Konser Agim Fişar (Kosovalı Türk Halk Müziği sanatçısı)
Saat 21.00: Havva Karakaş Konseri
Not: Bostanlı Demokrasi Meydanı’nda üç gün boyunca Balkan kültürünü tanıtan standlar açılıp, Balkan yemekleri sunumları olacak.

Bir Cevap Yazın