YAMANLAR DAĞI’NDA KEKLİK VE SÜLÜN SESLERİ

IMG_2682 IMG_2678Karşıyaka Belediyesi doğal hayata katkı amaçlı çok önemli bir projeye daha imza atıyor. Yamanlar Dağı florasına uygun yaşam ortamı bulunan Kınalı Keklik ile Kafkas Sülünü üretimine başlayan Karşıyaka Belediyesi, yetiştirdiği yavruları doğaya salacak. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın hizmete açtığı ödüllü tesisi Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi’nde özel bir bölümde üretilen kuşların ilk yavruları dünyaya geldi.

Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde keklik ve sülün üretimine başladıklarını belirten Başkan Durak, “Yamanlar Dağı doğal ortamını kaybetmemeli. Burada kuşların sesi hakim olmalı. Belediye olarak, doğal ortamda yaşama imkanı bulunan kuşları kendi imkanlarımızla çoğaltıyoruz. İlk etapta aldığımız 20 keklik ve 10 adet sülünün yumurtalarından ilk yavruları elde ettik. Veterinerlerimiz özel olarak üretimi takip ediyor. Kuluçka makinesi ve civciv üretme ünitelerimizde bu sezon 60 yavru elde edildi. Büyümelerini bekliyoruz. Sezon sonunda bir kısmını doğaya bırakacağız“ dedi.

Kınalı keklik ve Kafkas Sülünü’nün Yamanlar Dağı’nın doğal habitatında bulunan türler olduğunu hatırlatan Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı, “Ancak, son dönemlerde bu türlerden doğada pek kalmadı. Amacımız, bu türleri yaşatarak, gelecek kuşaklara da göstermek. Keklik ve sülünleri üreterek, doğaya salacağız“ diye de ekledi.

Bir Cevap Yazın