“SİVAS KATLİAMI UNUTULMADI, UNUTULMAYACAK”

IMG_9684 IMG_9641Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Karşıyaka’daki sivil toplum örgütleri ile birlikte, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında yakılarak katledilen aydınları andı. Bayraklı’da 2 Temmuz Anıtı’nda Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen anmada konuşan Başkan Durak, “Yüzlerce yılın, bin bir emekle, ilmek ilmek örmeye çalıştığı, barış dolu Anadolu fotoğrafını ateşe vermek isteyenlere karşı, 20 yıldır, inatla “izin vermeyeceğiz” diye haykırıyoruz” dedi.

Başkan Durak döneminde Sivas Katliamı anısına Türkiye’de ilk kez yapılan 2 Temmuz Anıtı’nda gerçekleştirilen törende anıta çelenkler kondu, şehit aydınlar için saygı duruşunda bulunuldu. Törende yaptığı konuşmada “2 Temmuz 1993’de Sivas’ta, sadece 35 aydınımız ve vatandaşımız katledilmedi. O gün orada; bu topraklar üzerinde kardeşçe ve özgürce yaşama umudumuz da katledilmeye çalışıldı” diyen Başkan Durak, Sivas’ta yaşananların asla unutulmayacağını belirterek, “Buldukları her fırsatta, “kardeşlik” türküsü söyleyen bizlerin, barışa olan inancını ateşe vermeye kalkanlar; bilesiniz ki, her geçen gün çoğalarak, geliyoruz. Yıkmaya çalışanlara inat, kardeşliğimizi, yeniden pekiştirerek, el ele, omuz omuza, gelecek güzel günlere yürüyoruz“ dedi.
Törene katılan sivil toplum örgütleri adına konuşan Çorum Dernekleri Federasyon Başkanı Veli Karakurt, “35 canımızı kızgın ateşte yaktıkları otelde et lokantası yapanlara inat İzmir’in bu güzel tepesine 2 Temmuz Anıtı’nı yapan Başkan Cevat Durak’ı ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum. Ülkemizin seçkin ozanları, yazarları, aydınları Sivas’ta katledildiler. Onlar Sivas’a barış için, dostluk için, hoşgörü için gitmişlerdi. Bizler barış, özgürlük, adalet istemek için buradayız. Sivas’ı asla unutmayacağız“ diye konuştu.
CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege’de konuşmasında, “Bu nasıl bir tezgahtır, nasıl bir oyundur bilinmelidir. Bu acıları bir kez daha yaşamak istemiyorsak demokrasiyi bir yaşam biçimi olarak benimsemeliyiz“ dedi.
Konuşmalardan sonra sanatçı Mustafa Özenç dostluk üzerine, Sivas için yazılmış türkülerden oluşan mini bir konser verdi.

Bir Cevap Yazın