KARŞIYAKA EFSANE BAŞKANI UNUTMADI “BU KENT PİRİŞTİNA’YI ÇOK SEVDİ”

IMG_9947Aramızdan ayrılışının 9. Yıldönümünde İzmir Ahmet Piriştina’yı unutmadı. Narlıdere’deki mezarı başında başlayan törenlerin ikinci adresi Karşıyaka oldu. 7 Haziran’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılan Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde yapılan törende duygu dolu anlar yaşandı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın ev sahipliğinde düzenlenen anma töreni, Kültür Merkezi’nin bahçesindeki, Ahmet Piriştina Heykeli’ne çelenk konmasıyla başladı. Başkan Durak, daha sonra, Ahmet Piriştina’nın eşi Mine, oğlu Levent, gelini Nevda Piriştina, kızı Zeynep, damadı Süleyman Subaşı ve torunu Damla ile birlikte, Piriştina fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi.

Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nin Tiyatro Salonu’nda yapılan anma toplantısında ise, hüzün vardı. İzmir’in Piriştinalı yıllarını, anılarıyla, salonda bulunanlarla paylaşan ailesi, dostları, çalışma arkadaşları Cumhur Utkan ile Semra Aksu; merhum başkanın “Ben bu İzmir için ölürüm” sözleri salonda yankılandığında, gözyaşlarına boğuldu.

Başkan Durak da, törende yaptığı konuşmada, merhum başkanın 9 yıldır unutulmadığına vurgu yaparak, “Bu kent Ahmet Piriştina’yı çok sevdi. Onun bu kente olan sevgisini, bu kentin insanlarına olan inancını, coşkusunu, bu kent için olan hayallerini, azmini, inatçılığını ve cesur yüreğini çok sevdi. Ve, hiç unutmadı. O, da bu kenti, o kadar çok sevdi. Öyle ki; “belediye başkanı olmaktan mutlu musunuz?” sorusuna, “Ben bu İzmir için ölürüm” yanıtını verecek kadar çok sevdi bu kenti. Ömrü, bu kentin ona olan sevgisini görmeye belki yetmedi, ama, bu kent 9 yıldır, adını yaşatmak için, saygı duyulacak bir çaba harcıyor. Bugün, bu töreni yaptığımız kültür merkezi de bu çabanın eseridir. Biz de, ona olan vefa borcumuzu böyle ödemeye çalıştık” diye konuştu.

Piriştina Ailesi adına kürsüye gelen oğlu Levent Piriştina da, babasının İzmir’i çok sevdiğini yineleyerek, “Piriştina Ailesi de, İzmir’in ona olan sevgisini hiç unutmadı” dedi.

Törenin sonunda, Kültür Merkezi’nin önünde merhum Başkan Piriştina için lokma
da döktürüldü.

Bir Cevap Yazın