Fazıl Say Gezi Parkı protestosunu Karşıyaka’da yaptı

F3 F1Fazıl Say, Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda konseri öncesi Twitter hesabından, “İlk kez piyano dışında bir şey çalacağım” diyerek ilginç protestonun sinyalini verdi.
Konser ülkemizde son günlerde yaşananlara tepki olarak İstiklal Marşı ile başlandı. Salonu dolduran bin kişiye konuşan Fazıl Say, Türkiye’deki direnişe atfen ilk parçasını doğaçlama çalacağını söyledi. Seyirciler bu anonsu alkışlarken, sahne gerisine giden Say, bazı ekip arkadaşlarıyla sahneye elinde tencereyle döndü. Say ve yanındakiler tencere tava çalarak son yaşanan olayları protesto etti, eylemlere destek verdi.

Saat 21.00 sıralarında da salon dışından eylem sesleri duyulunca Fazıl Say konser sonrası Gündoğdu Meydanı’na gidip eyleme katılacağını söyledi. Say, “Bir dönem zor günler yaşadım. Ülkemi terk etmek istedim, Japonya’ya bile gitmek istedim. Ancak yalnız olmadığımı gördüm. Bu beni umutlandırdı” derken, seyirciler de “İzmir’e gel” diye bağırdı. Fazıl Say’ın Mozart’ın Türk Marşı’nı çalması seyircilerden büyük alkış aldı.

DHA

Bir Cevap Yazın