KURSU TAMAMLADILAR SOLUĞU SAHNEDE ALDILAR

IMG_6902 IMG_6896Şenlikler kenti Karşıyaka’da bu kez buram buram Anadolu kokan bir şenlik vardı. Karşıyaka Belediyesi’nin “Zeybek Öğrenmeyen Kalmasın” sloganı ile başlattığı halk oyunları kursunu tamamlayanlar Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda muhteşem bir gösteriye imza attı.

Kimi emekli, kimi ev hanımı, kimi iş adamı, kimi de öğrenci; Hepsi bir oldu, ülkemizin dört bir yanını temsil eden kıyafetleri giyip, ilk kez sahneye çıktı. Kimi Çökertme, kimi Üsküp, kimi Sirtaki oynadı. Tam 11 ayrı yörenin oyunları arda arda oynanırken, dansçıların salonu dolduran torunları, çocukları, eş ve yakınları alkışlarla onlara destek oldu. Halk oyunları eğitmenleri Ekrem Altay ve Turğrul Gezer yönetiminde gerçekleşen gecede sahneye çıkanlar izleyenlerden tam puan aldı.

Yaklaşık 2.5 saat süren gösteride Ege Zeybek, Bursa Çiftetell, Üsküp, Fetiye, Anamur, Rize, Kafkas yöreleri başta olmak üzere yörelerin oyunları oynandı. Her yörenin özgün kıyafetleri ile sahne alan oyuncuları gösteri sonunda ayakta alkışlandı.

Bir Cevap Yazın