LİSELİLERİ SAHNE HEYECANI SARDI

IMG_6259 IMG_6275Karşıyakalı gençler bugünlerde sahne heyecanı yaşıyor. 21 Mayıs’ta kortej yürüyüşü ile başlayan Geleneksel Cahit Atay Liselerarası Tiyatro Şenliği kapsamında, liselerin tiyatro grupları birer birer Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde sahne almaya başladı. 15 gün sürecek şenlikte ilk “Perde” diyen okul Karşıyaka Lisesi oldu.

İlk sahne deneyimlerini arkadaşları karşısında yaşayan liseli öğrenciler, bütün bir yıl özenle hazırladıkları oyunlarını sahnede büyük bir başarıyla sergiliyor. Karşıyaka Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen Şenliğin ilk gösterisinde sahne alan Karşıyaka Lisesi Tiyatro Topluluğu, Özel Arabul’un yazdığı “Çemberimde Gül Oya” adlı oyunu sahneledi. Erol Şafak’ın yönettiği oyun iki gösterim gerçekleştirdi.

Sahnede gördükleri performansa hayran kalan öğrenciler arkadaşlarının başarısını ayakta alkışlayarak, onlara destek oldu. Okul yöneticileri ve velilerden de tam puan alan öğrenciler, aylar süren çalışmalardan sonra çıktıkları sahnede yaşadıkları heyecanı hiçbir zaman unutamayacaklarını söyledi.

1950 yıllarında İzmir’de bir aileyi eksen alan oyun aile içindeki çatışmaları anlatıyor. Dış dünyanın acımasızlığına direnen büyükanne, yeni yaşam biçiminin simgesi durumunda Solgül öne çıkmaktadır. Anne ise geçmiş ile gelecek arasında köprü gibidir. Erol ile Ayşen içe dönük ailenin dıştan kuşatılmasının simgeleridir. Eskinin direnmesi, yeni yaşam tarzı çatışmaları yaşanır. Her yeni kuşak değişen yaşam koşullarına uygun yeni bir yaşam anlayışı geliştirir. Bu değişimin önüne geçilemeyeceği gerçeği oyunun ruhunu oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın