Doğa dostu çevreci enerjide ses getirecek çalışma

GEDIZHIBRIT1Gediz Üniversitesi, güneş ve rüzgardan elektrik üretiminde verimliliği artıran proje geliştirdi. Öğrenci otoparkına hibrit santral kurulacak, kampüsün elektrik ihtiyacının yüzde 60’ı karşılanacak. İZKA, çevreci enerji teknolojisinde yeni bir sayfa açan bu yatırımı 1 milyon TL’yle destekleyecek

Gediz Üniversitesi, bir süredir yürüttüğü çevreci enerji araştırmalarında büyük başarıya ulaştı. Güneş ve rüzgar enerjisini birleştirerek, bu 2 kaynaktan elektrik üretiminde verimliliği artıran ‘hibrit’ santral projesi geliştirildi. Doğa dostu bu çalışma ses getirdi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı’na kabul edildi. Toplam 2.2 milyon TL’lik maliyetin 1 milyon TL’sini İZKA karşılayacak. Bu destekle hemen düğmeye basılacak, Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü’ndeki öğrenci otoparkının üzerine 3 bin metrekarelik güneş panelleri yerleştirilecek. Ayrıca bir de rüzgar türbini kurulacak. Güneş ve rüzgar enerjisi birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik elde edilecek. 50 bin metrekare kapalı alana sahip kampüsün elektrik ihtiyacının yüzde 60’ı bu hibrit santral sayesinde karşılanacak.

En çevreci otopark olacak
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, bu başarının mimarı olarak Gediz Üniversitesi Proje Koordinasyon Ofisi’ndeki genç akademisyenleri gösterdi. Prof. Dr. Batar, çevreci enerji üretimi ve kullanımında yeni bir sayfa açılacağını dile getirdi, şunları söyledi: “Şimdiye kadar güneşten ve rüzgardan ayrı ayrı santrallar yardımıyla elektrik elde ediliyordu. Ancak hibrit santral sayesinde her 2 kaynaktan aynı anda, daha etkin şekilde elektrik üretmek mümkün. Gediz Üniversitesi olarak işte bunun yolunu açacağız. Aynı zamanda kampüsümüzdeki otoparkı daha işlevsel hale getirmiş, araçları olumsuz iklim koşullarından korumuş da olacağız. Ayrıca bu santralımız, mühendislik öğrencilerimizin eğitiminde bir laboratuvar ve staj yeri olarak da değerlendirilecek.”

Bir Cevap Yazın