Aynı amaç için toplandılar

Toplu FotoğrafOsmanlı padişahlarına yazılan methiyeler ve padişahların kendi güftelerinin dönemin ünlü bestecileri tarafından bestelenmiş eserlerinden oluşan Şarkıların Sultanları albümü müzik meraklıları için raflardaki yerini aldı.

Tarih bize göstermiştir ki milletler zenginleşip fakirleşebilir, güçlü orduları ve zengin kaynakları zamanla zayıflayıp tükenebilir. Ancak büyük inkişaf dönemlerinde üretilen kültür ve sanat değerleri her zaman coğrafyaları aşarak kalıcı olarak milletlerin medeniyet envanterine kaydedilir. İşte Klasik Türk Müziği, böylesine güçlü soyut kültür mirasımızın, en rafine ve kalıcı değerlerinden biridir.

Bu değerlerden yola çıkılarak Osmanlı’da sanat çalışmaları kapsamında hazırlanan projede Klasik Türk Müziği’nin nadide eserleri ŞARKILARIN SULTANLARI albümünde biraraya geldi. İçinde Dede Efendi, Hacı Sadullah Ağa, Ekmekçi Bağdasar gibi klasik Türk müziği bestecilerinin eserlerinin yanısıra IV. Murad, Sultan III. Selim gibi padişahların yazdığı ve dönemin ünlü bestecileri tarafından bestelenmiş güftelerin de yer aldığı albümdeki eserleri, birbirinden ünlü sanatçılar seslendirdi.

Ahmet Özhan, Mustafa Ceceli, Zara, Melihat Gülses, Umut Akyürek, Ferda Cengiz ve Sinem Özdemir’in yorumlarıyla zenginleşen albüm, Türk Klasik Müziği arşivlerinde mutlaka bulunması gereken bir eser olacak.

Her yaştan insana hitap edecek bu nadide albüm, Parantez Yapım’ın yapımcılığında ve Osmanlının ilk Başkenti Bilecik Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçti.

Bir Cevap Yazın