KİTAPLARINI HASTA YAKINLARINA BAĞIŞLADI

2 5Doğu-Batı Sofrası yazarı Yasemin Arık, İzmir’de düzenlediği imza gününde elde ettiği geliri hasta yakınlarına bağışladı. Kendisi Trakyalı bir göçmen ailenin kızı olup doktor eşi nedeniyle 14 yıldır Batman’da yaşayan Yasemin Arık kitaplarını imzalamak için İzmir’e geldi. Karşıyaka Yalı Lions Kulübü tarafından İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği yararına Mavişehir Ege Park AVM’de gerçekleştirilen imza gününde yemek kitabının öyküsünü de anlatan Arık “ Batman’da kadının adı yok. Çok yoksul ve sıkıntı çeken kadın var. Sürekli etkinlikler yapıp destek olmaya çalışıyordum. Mutfağa çok düşkünüm. Eşimin de desteği ile yemek kitabım gündeme geldi. Kadınlar yararına olmak üzere kitabı hazırlamaya başladım. Kitapta ülkemizin her yöresinden yemek tarifleri var. “ dedi.

Çok az malzeme ile çok güzel sofraların hazırlanabileceğini belirten Yasemin Arık “Çevremde ulaşabildiğim herkese danışarak yemek tarifleri aldım. Daha sonra bunları evimde yapmaya başladım. Beş kişilik de gurme oluşturdum. Üç ay boyunca pastalar, çörekler, tatlılar yaptım. Kitap tamamlandığında ben 15 kilo aldım. Gurmeler de beşer kilo aldı. Kitap çok beğenildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde satışa sunuldu. Tarifler çok basit hazırlandı. Evinde yemek yapan tüm hanımlar başucu kitabı olarak kullanabilir. “dedi.
Batman dışında ilk kez İzmir’de kitap tanıtımı yaptığını da belirten Yasemin Arık daha sonra İstanbul’da da imza gününe katılacağını söyledi. Kitabın tüm gelirini kadınlara adadığını belirten Yasemin Arık “Kitap satıldıkça kazancı birikip bir yoksul aileyi doyuracak. Bu duygu da bana yetiyor. “dedi.

Bir Cevap Yazın