BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ AYŞENUR ARSLAN OLDU

IMG_0712Karşıyaka Belediyesi’nin İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte verdiği 2013 “Basın Özgürlüğü” ödülünün sahibi 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde açıklandı. Geçen yıl, ifade özgürlüklerini kullanırken yolu cezaevinden geçen gazeteciler adına Nedim Şener’in aldığı “Basın Özgürlüğü” Ödülü’nün bu yıl ki sahibi, son yıllarda düşünceleri ve yazıları nedeniyle işsiz kalan gazetecilerin sembol ismi haline gelen Ayşenur Arslan oldu.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, 2013 “Basın Özgürlüğü” Ödülü’nü İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı. Toplantı da konuşan Başkan Durak, “Demokrasinin dördüncü kuvveti basın, yazılarıyla bizleri aydınlatıyor. Gazete sahiplerine ve çalışanlara yönelik baskıların sona ermesini diliyorum. Türkiye üzerine oynanan oyunları gördükçe böyle bir ödülün daha da anlam kazandığını fark ediyorsunuz. Yapılan müdahalenin hoş olmadığını, işsiz kalan gazetecilerin yalnız olmadıklarının bilinmesini istiyorum. Gazetecilere özgür ortamda yazı yazma imkanın sağlanması gerektiğine inanıyorum“ dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel’de konuşmasında, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, “Basın ve ifade özgürlüğü olmazsa halk kör ve sağır olur. Basın özgürlüğü demokrasi demektir. İktidardakiler kendi korkularını bastırmak için baskılar kurmaktadır. Ülkemiz basın özgürlüğü konusunda dünya sıralamasında en alt sıralardadır. Makedonya ile aynı sıradayız. İçler acısı durumdayız. Basınımızda çok önemli yazarların, gazetecilerin işten atıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Basına yönelik baskılar onların sendikasızlaştırılması ile başladı. Kendi haklarını yeterince koruyamayan arkadaşlarımız vatandaşın haklarını da koruyamaz“ diye konuştu.

Basın toplantısına Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Başkanı Atilla Sertel, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, jüri üyeleri ve Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner katıldı.

Bir Cevap Yazın