BAŞPEHLİVAN KARAALİ’NİN KARŞIYAKA’YA HEYKELİ DİKİLDİ

IMG_3562Karşıyaka Belediyesi, Kırkpınar Baş Pehlivanlarından Karaali Lakaplı Ali Çelik’in heykelini dikti. Göçmen Kara Ali’nin yaşadığı semt olan Örnekköy’de meydana dikilen heykelin açılışında konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, “Vefanın en güzel örnekleri Karşıyaka’da yaşanıyor. Karşıyaka için hizmet etmiş, adını duyurmaya katkı koymuş tüm değerlerimizin isimlerini yaşatıyoruz “ dedi.

Heykelin açılış törenine Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, merhum Karaali’nin eşi Nermin Çelik, kızları Selma ve Sevim Çelik, torunları, akrabaları, mahalle komşuları, aynı dönemde güreşen meslektaşları ile Kırkpınar Başpehlivanlarından Yüksel Kalay, Mükerem Kıyı, Abdülkadir Akçay ile Avrupa Şampiyonu güreşçimiz Mahmut Durmaz ve vatandaşlar katıldı.

Tören’de babasını anlatan Sevim Çelik, “O harika bir insandı. Adam gibi adamdı. Onun evladı olmaktan hep gurur duydum. Heykelin dikilmesini sağlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a ve ekibine teşekkür ediyorum“ dedi.

Karaali’nin isminin unutulmayacağını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, “İşte burada gençler onun yolunda yürüyor. Karşıyaka’yı güreşte adını duyuran Muharrem Candaş ve Karaali adına turnuva da yapabiliriz. Örnekköy’de inşaatını başlattığımız salonumuz bir yıl içinde tamamlanacak. Burada turnuvalar düzenleyebiliriz“ diye de ekledi.

Mahalle Muhtarı İsmail Taşkıran konuşmasında, “Başpehlivan Karaali içimizden biriydi, Karşıyaka’nın adını Türkiye’ye duyurdu. Hizmetleri için Başkanımız Durak’a mahalle halkım adına teşekkür ediyorum“ dedi.

Türkiye Güreş Federasyonu adına konuşan Volkan Bulut ise, güreşin milli spor olduğunu vurgulayarak, “Babamdan onun hikayelerini dinleyerek büyüdüm. Ata sporumuzun yaşamasını istiyoruz. Federasyon Başkanımız Hamza Yerlikaya’nın selamlarını getirdim. Güreş sporcuları adına herkese teşekkür ediyoruz“ diye konuştu.

Türkiye Güreş Adamları Derneği Genel Başkanı Murat Akdaş da konuşmasında, Karaali’nin, döneminde Kırkpınar’da nam saldığını, İzmir’i temsil ettiğini söyledi. Konuşmalardan sonra heykeltıraş Levent Ayata tarafından yapılan Başpehlivan Kara Ali heykeli törenle açıldı.

BAŞPEHLİVAN KARAALİ KİMDİR?

Makedonya’da 1936 yılında dünyaya gelen Karaali, 1957 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç edip Karşıyaka’ya yerleşti. Güreşçi bir ailenin en küçük oğlu olan Ali ilk derslerini kendisi gibi güreşçi olan ağabeyleri Ahmet Çelik ve Hamdi Çelik’ten aldı. Yağlı güreşlerde ülkemizde yapılan pek çok yarışmaya katıldı. Yarışmalarda sürekli birinci olması nedeniyle Başpehlivan ünvanı ile anılmaya başlandı. Ali Çelik 1965 ve 1974 yıllarında Kırkpınar’da başpehlivan oldu. Ali Çelik 1987 yılında trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Eşi Nermin Çelik, çocukları Orhan Çelik, Selma ve Sevim Çelik halen Antalya’da yaşamaktadır. Ali Çelik’in daha önce küçük bir kaide üzerinde büstü bulunan yere mahalle halkının talepleri doğrultusunda Belediye Başkanı Cevat Durak tarafından heykeli yaptırıldı.

Bir Cevap Yazın