KARŞIYAKA OPERA TİYATRO’DA BİR BAŞ YAPIT

IMG_10067Açıldığı günden itibaren pek çok sanat olayına ev sahipliği yapan Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi bu kez bir başyapıta ev sahipliği yaptı. Dünyanın sayılı müzik adamlarından biri olan sanatçı Fazıl Say’ın müziklerini yaptığı modern bale gösterisi “Venüs ve Adonis”in dünya prömiyeri Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde yapıldı. Yine dünyaca ünlü orkestra şefimiz ve Karşıyaka Filarmoni Orkestrası’nın Müzik Direktörü Gürer Aykal ile besteci Fazıl Say’ın da izlediği gösteri üst üste sergilendiği 2 gece de İzmirli sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

Karşıyaka Belediyesi girişimiyle sahneye konan “Venüs ve Adonis” modern bale gösterisinin dünya prömiyeri 28 Mart Perşembe akşamı Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleşti. Biletleri günler öncesinden tükenen gösteriyi ünlü şef Gürer Aykal Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan ile birlikte izledi.

Sürpriz Konuk Fazıl Say

29 Mart Cuma akşamı ikinci kez “perde” diyen “Venüs ve Adonis”i seyredenler arasında ise, sürpriz bir isim vardı. Bestecisi Fazıl Say da salonu dolduran yüzlerce sanatseverle birlikte eserini izledi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenen, kareografisi Seda Ayvazoğlu’na ait olan modern balenin multi medya ve sahne tasarımı ise Zeynep Arda tarafından yapıldı.

“Venüs ve Adonis”i “muhteşem güzellikte” diye nitelendiren Devlet Sanatçısı, Karşıyaka Belediyesi Filarmoni Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni Gürer Aykal, gecenin sonunda duygularını, “Karşıyaka Belediyesi’ni böyle bir sanat eserine verdiği destek nedeniyle kutluyorum. Sanatçıların başarısı tartışılmaz. Müzikle, ışık düzeniyle, sanatçıların uyumu ve seyirciye yansıttığı duyguları ile adından çok bahsettirecek. Emeği geçenleri kutluyorum” diye dile getirdi.

Besteleri ve müzikleriyle ülkemizin adını dünyaya duyurmada büyük etkisi olan sanatçılarımızdan olan Fazıl Say’da gösteriyi çok etkileyici bulduğunu belirterek, sanat adına yapılan her çalışmaya desteğini sürdüreceğini söyledi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın İzmir dışında olması nedeniyle katılamadığı gösteriyi izleyen Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan ise Karşıyaka Belediyesi olarak sanata her zaman desteklerini sürdüreceklerini belirterek, “Karşıyaka kültür- sanat kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Belediye olarak kazandırdığımız mekanlar kadar buralarda gerçekleştirilecek etkinliklere de destek olmaya çalışıyoruz. Sanatsever hemşerilerimizin de desteği bu konuda bizleri yüreklendiriyor. Bu gösteriye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın