Salvador Dali Hayranları AASSM’de bir araya geldi


Sürrealizm akımının en büyük temsilcilerinden ressam Salvador Dali’nin eserleri İzmirli sanatseverlerle buluştu. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Fahri Özdemir’in küratörlüğünde düzenlenen serginin açılışı yüzlerce sanatseveri bir araya getirdi.
“Salvador Dali İzmir’de” başlığıyla açılan serginin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz, başta olmak üzere yüzlerce sanatsever katıldı. “Sanata yatırım, insana yatırımdır” diye konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Milletimizin güzel sanatlara sevgisini her türlü araç ve yöntemlerle besleyerek geliştirmek milli ülkümüzdür” dedi. Sadece rutin belediye çalışmalarıyla yetinmediklerini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, toplumsal ve kültürel yaşama katkı sağlanmasının önemine değindi. Bu yıl içinde Mavişehir’e yapacakları Opera Binası için ihaleye çıkacaklarını da müjdeleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kültür ve sanat kenti İzmir’i yaratma konusundaki çalışmalarımız, böylesi önemli bir sergi ile daha da anlam kazanacak” dedi.
İzmir’de Salvador Dali sergisi düzenlenmesinin önemini vurgulayan Gazeteci- Yazar Hıfzı Topuz, “Burada resimlerini görmek heyecan verici. Bunu başardığınız için bütün dostlarımı, özellikle belediye başkanını kutlarım” dedi. Topuz, “İnşallah İzmir tüm güçlükleri yener, İzmir kendi yolunda Türkiye’ye yol gösterir şekilde ilerler. Gazanız kutlu olsun” diye konuşurken Serginin Küratörü Fahri Özdemir ise, İzmir’deki sanat etkinliklerinin yıl boyunca devam edeceğini belirterek, Osman Hamdi, İbrahim Çallı, Burhan Doğançay, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun eserlerinin yer aldığı sergilerin yanısıra Rodin, Michelangelo ve Picasso gibi sanatçılarının eserlerinin de İzmir’e getirilerek sanatseverlerle buluşturulacağını müjdeledi. Özdemir, “Asfalt ve kanalizasyonu herkes yapar, ama sanat ve sanatçıya desteği herkes veremez. Desteklerinden dolayı Sevgili Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın