“8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” TİYATRO AKADEMİ TARAFINDAN NARLIDERE’ DE “BOZKIR GÜZELLEMESİ” OYUNUNUN SAHNELENMESİ İLE KUTLANIYOR

12 yıl Antalya’ da sahne alan “tiyatro akademi” 2013 yılı başından itibaren artık İzmir’ de. Çalışmalarını önce Karşıyaka’ da başlatan topluluk İzmir’ deki ikinci atölyesini Alsancakta açıyor.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında biraraya gelen Karşıyakalı emekçi kadınlar tiyatro akademi şemsiyesi altında “Grup Mask” adı ile bir araya geldiler. Başarılı yazar Nezihe Araz’ ın bir kadın oyunu olan “Bozkır Güzellemesi/Çorak Topraklarda” oyununun çalışmasına başladılar. Yediden yetmişe yaşam günleri olan bu kadınlar emeklerini vererek çalışmalarını sürdürürken bir yandan da ticaret hayatlarını veya evdeki annelik görevleri de başarıyla sürdürdüler.

Tiyatro Akademi Genel Sanat Yönetmeni; Enis Zeytinler’ in projesinde bir araya gelen Karşıyakalı kadınları, İzmir İmbat Lions Kulübü, İzmir İmbat Leo Kulübü ve İlaç Yapım destek verdi.

“8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” bu yıl Narlıdere Belediyesi’ nin de işbirliği ile aynı gün bir “Kadın Etkinliği” ne dönüştü. 8 Mart Cuma günü Narlıdere Belediyesi, Atatürk Kültür Merkezi “Gürdal Tosun Sahnesi” nde “Bozkır Güzellemesi/Çorak Topraklarda” oyununun sahnelenmesi saat 20.30 da gerçekleştirilecek.

Tiyatro oyuncusu/yönetmen Enis Zeytinler’ in sahneye koyduğu oyunda Derya Şahin, Canan Öğüt, Nüvit Doğdu, Özlem Tanrıkulu, Aslı Şehirlioğlu, Neşe Yüksekülkü, Dilek Korkmaz, Ülker Erdoğan, Yıldız Gündüz, Nazlıcan Sayraç, Defne Tanrıkulu, Berna Yüksel, Deniz Mavi rol aldılar. Oyunun kostüm çalışmalarını grup arkadaşları birlikte gerçekleştirdiler. Müzik çalışmaları alt yapısını Cemal Yüktaşıyan ve Kadir Demirçeken gerçekleştirdi. Yönetmen asistanı olarak Koray Öz, Osman Tunç ve Deniz Mavi katkı sağladılar.

8 Mart 2013 Cuma günü Narlıdere’ de “İzmir Prömiyeri” gerçekleşecek olan kadın oyunu “Bozkır Güzellemesi/Çorak Topraklarda” oyununun sahnelenmesi ardından aynı yerde gala kokteyli yapılacak. Bu tarihten sonra aynı oyun İzmir ilçelerinin tümünde Mart ve Nisan ayında sahnelenecek. Mayıs ve Haziran ayında ise Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde turneye çıkacak.

Bir Cevap Yazın