8 bin 500 yıllık İzmir, 6 bin sayfalık ansiklopedi oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent için bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olan 6 bin sayfalık İzmir Kent Ansiklopedisi’nde mutlu sona çok yaklaştı. 300 araştırmacının 2 yıldır üzerinde çalıştığı bu dev eser, Nisan ayındaki Kitap Fuarı’nda görücüye çıkacak. Büyükşehir, “Kentin Belleğine Yolculuk” projesi kapsamında hazırlanan 5 yeni kitabı da okuyucularla buluşturuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmir’in kültür envanteri içinde çok önemli bir yer tutan çalışmalarından İzmir Kent Ansiklopedisi’nde son aşamaya geldi. Her biri 600’er sayfadan oluşan 10 ciltlik ansiklopedi, 7’den 77’ye her kesime hizmet verecek şekilde hazırlandı. Görsel malzemelerle renklendirilen ve konusunda uzman 300 araştırmacı tarafından 2 yıllık süreç içinde hazırlanan ansiklopedi, Nisan ayında düzenlenecek Kitap Fuarı’nda görücüye çıkacak. Yazım işleri tamamlanan ansiklopedinin tasarım ve dizgi işlemleri devam ediyor.
İzmir’in 8500 yıllık tarihsel ve kültürel birikimini bir araya getirerek çağdaş bir kentlilik bilinci oluşturma konusunda çok önemli işlevler görecek olan İzmir Kent Ansiklopedisi, kentin sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel zenginliğini gözler önüne seriyor. İzmir için yapılan en kapsamlı çalışma olan ansiklopedide, sanattan spora, sağlıktan kent mimarisine, kültürden ekonomiye, cadde ve meydanlardan tarihi yapılara kadar her türlü bilgi yer alıyor.

Bir Cevap Yazın